Borçların tamamı siliniyor! Anapara da faizler de... Süre daralıyor, başvurular başladı, bu şans bir daha gelmez!

Dikkat, başvuru için son günler. Borcu olan ve başvuru yapanların hem ana para borçları hem de faizleri silinecek. 30 Kasım’a kadar başvuru şartı var.

Ekonomi 05.10.2021 - 20:33 05.10.2021 - 20:33 Volkan Arık

Borçların tamamı siliniyor! Anapara da faizler de... Süre daralıyor, başvurular başladı, bu şans bir daha gelmez! Tüm borçlardan kurtulmak için son günler. 30 Kasım tarihine kadar başvuru yapanların tüm borçları silinecek, ana para da faiz de ödenmeyecek. Borçlardan kurtulmak isteyenlerin başvuru yapması şart. İşte başvuru şartları…

Vergi ve prim borçlarına ilişkin yapılandırma kanunu bildiğiniz üzere 30 Eylül 2021 günü sona erdi. Ancak hala GSS prim borçlarını yapılandırmak için şansınız bulunuyor.  GSS prim borçlarında yapılandırma hakkı 30 Kadım tarihine kadar devam edecek. GSS prim borcu olanlar daha önce hiç gelir testi yaptırmamışsa başvuru yaparak 30 Kasım gününe kadar gelir testi yaptıracak. Yapılan gelir testi sonucunda ödeme gücü olmadığı belirlenen vatandaşların tüm GSS prim borçları silinecek.

borclarin-tamami-siliniyor-anapara-da-faizler-de-sure-daraliyor-basvurular-basladi-bu-sans-bir-2

GENEL SAĞLIK SİGORTASI NEDİR?

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren sigortalı olmayan ya da başka bir sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmıştı. Bu kapsamda yapılan gelir testi ile hiç geliri olmayanlar ücretsiz, düşük geliri olanlar ise düşük prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başladı. Ancak GSS prim borcu ödememek için gelir testi yaptırmak gerekiyor. Bir çok kişi ise haberdar olmadığı için yüksek prim borçları ile karşı karşıya kalıyor.

GSS PRİMİ NE KADAR 2021?

2021 yılı GSS primi 107.32 TL olarak belirlendi. Çalışmayan ve bakılmakla yükümlü olmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanması için aylık prim ödemesini yapması gerekiyor. Ancak prim ödemesini karşılayacak gücü olmayan vatandaşların primleri devlet tarafından ödeniyor. Vatandaşların prim ödemesini karşılamayacağını kanıtlamak için gelir testi yaptırması gerekiyor. Yapılan gelir testi sonucunda hane içinde kişi başına düşen gelir brüt asgari ücret altında olursa prim ödeme yükümlülüğü bulunmuyor.

borclarin-tamami-siliniyor-anapara-da-faizler-de-sure-daraliyor-basvurular-basladi-bu-sans-bir-3

10.6 MİLYAR LİRA GSS PRİM BORCU VAR

SGK yetkilileri söz konusu kanunun TBMM’de yapılan görüşmeleri sırasında son verileri paylaştı. Yapılan açıklamaya göre 2021 yılında 10 milyon 541 bin kişinin 10.6 milyar lira GSS prim borcu bulunuyor. Yeni çıkan kanun doğrultusunda daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olan vatandaşlar gelir testine girerek ödeme gücünün olmadığını kanıtlarsa borçlardan kurtulacak.

SON GÜN 30 KASIM

GSS prim borcundan kurtulmak isteyen vatandaşlar daha önce hiç gelir testine girmemişlerse 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırabilir. Yapılan gelir testi sonucunda vatandaşların maddi durumu yetersiz görülürse tüm GSS prim borçları silinecek ve devlet tarafından karşılanacak. Gelir testi yaptırmak isteyenler ikamet ettikleri yerde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilir.

borclarin-tamami-siliniyor-anapara-da-faizler-de-sure-daraliyor-basvurular-basladi-bu-sans-bir-d-1

YIL SONUNA KADAR SADECE ANA PARAYI ÖDEYEBİLİRLER

Gelir testi sonucunda ödeme gücü olduğu belirlenen vatandaşlara da yıl sonuna kadar hak tanındı. 31 Aralık 2021 tarihine adar GSS prim borçlarını ödeyenlerin faizleri silinecek, sadece ana par ödemesi yapılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@