Borçlar için icra bile gelebiliyor. Peki borçlara itiraz nasıl edilir? GSS prim borçları için itiraz yolunun tüm detayları haberimizde sizlerle...

Hiçbir sosyal teminatı olmayan vatandaşlar GSS kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Vatandaşların GSS primlerini toplu olarak ödemesi gerekmektedir. Yeni mevzuta göre, GSS kapsamına alınan fakat hiçbir sağlık hizmetinden yararlanmayan kişiler de prim borçlarını ödemekle yükümlüdür. Peki nasıl itiraz edilir? Gss prim borcu bulunan vatandaşlar ne yapacak?

GSS kapsamında belirlenen vatandaşlar 60 günlük prim ödemesini yapmadığı taktirde sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor. Bu prim borcu belirlenen kişiler güncel borçlarını basit bir şekilde takip edebilir ödemek isteyenler de elektronik yollarla borç ödemelerini gerçekleştirebilir. Genel Sağlık Sigortası çerçevesinde olup prim borcu nedeniyle Sağlık hizmetlerinden faydalanamayanlar, prim borçlarını nasıl sildireceklerini merakla araştırıyor. Genel Sağlık Sigortası borcu bulunanlar e-Devlet kapısı üzerinden borçlarını yakından takip edebiliyor. 

GSS Prim Borcu İtirazı Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından GSS borcu bulunduğuna dair bilgilendirilen kişiler bu borca nasıl itiraz edeceklerini merak ediyor. İlk seçenek SGK'ya doğrudan itiraz dilekçesi ile başvuruda bulunmak. Diğer seçenek ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında gelir testinde bulunmak, bu yollara başvurarak GSS prim borcunuza itiraz edebilirsiniz.

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren ülkemizde ikamet eden tüm vatandaşlar GSS kapsamına dahildir. Bu nedenle SGK'ya her gerçekleştirilen itiraz kabul edilmemektedir. Zorunlu sağlık sigortası olarak da belirtilen GSS prim borçlarına itiraz edebilmek için öncelikle SGK'nın kişilere re'sen sigorta tescili gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Örneğin, borç çıkarılan süreçte kişi askerlik hizmetini yapıyor, yurt dışında yaşıyor, işsizlik ödeneği alıyor, Anne, baba, eş veya çocuğu üzerinden sigortadan faydalanıyor ve Devletten sosyal yardım desteği alıyorsa gerçekleştirilen itirazlar SGK tarafından kabul edilmektedir ve GSS prim borcu silinmektedir.

Gelir Testi Yaptırmak

GSS prim borcuna bir diğer itiraz seçeneği de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında gelir testi gerçekleştirmektedir. Gelir testi, herhangi bir yerden alınan sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşların GSS prim borcu ödeyip ödemeyeceği, ödemesi belirlenen vatandaşların ne kadar prim ödemesi gerektiğini tespit eden işlemdir.

Kişiler ikamet ettikleri yerden sorumlu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek buraya başvuruda bulunarak gelir testi işlemini gerçekleştirebilecekler. Gelir testi sonucunda aynı aile içerisinde yaşamını sürdüren kişi başına gelirleri asgari ücretin üçte birinin üzerinde ise prim borcu aynı şekilde kalacaktır. Ancak ödeme hususunda zorluk yaşayan kişilerin bu borçlarına taksitlendirme işlemi yapılır. Gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına gelir asgari ücretin üçte birinin altındaysa GSS prim borcu devlet tarafından ödenmektedir. Bu vatandaşların SGK'dan tebligat gelmediği durumda yeni bir gelir testi gerçekleştirmesine gerek olmamaktadır.

E-Devlet GSS Prim Borcu Nasıl Sorgulanır?

Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunan kişiler borçlarını e-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilecek. Bunun için vatandaşlar öncelikle e-Devlet şifreleri ve kimlikleri ile sisteme giriş gerçekleştirecek. Daha önce e-Devlet şifresi almayan vatandaşlar PTT aracılığıyla e-Devlet sistemine giriş yapmaları için şifre talep edecekler. Daha sonra sistem aracılığıyla GSS prim borcu sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.