Borçlu Vatandaşlara Müjde! Devlet Tüm Borçları Sizin Yerinize Ödüyor Tek Şart Başvuru Yapmak

Devlet o borçları anında sıfırlıyor! Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği müjde gündeme geldi. Başvurular 30 Kasım tarihinde sona erecek.

Ekonomi 20.11.2021 - 12:40 20.11.2021 - 12:40 Berkay Keskin

Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirilmeye alınmayacak. Peki nasıl başvuru yapılır? Başvurular nereye yapılacak? Detaylar haberimizde sizlerle...

O borçlar devlet tarafından ödenecek. Son başvuru tarihi 30 Kasım 2021 tarihi olarak belirlendi. Milyonlar vatandaşı sevindiren gelişme gündemde. Ekonomik açıdan zorluk yaşadığı için Genel Sağlık Sigortası prim borcunu ödeyemeyen ve biriken borcu olan vatandaşların tüm borçları sıfırlanıyor. Fakat 30 Kasım tarihine kadar gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Belirlenen bu tarihe kadar başvurularınızı yapmanız gerekiyor. 

GSS Prim Borcu Devlet Tarafından Ödeniyor!

Genel Sağlık Sigortası kapsamında mecburi olan gelir testi için süre 30 Kasım 2021 tarihinde sonlanacak. Genel Sağlık Sigortası prim borçlarına ödeme gücü bulunmayan kişilerin bu tarihe kadar başvurularını gerçekleştirmeleri ve gelir testi vermeleri gerekmektedir. Gelir testi yaptıran kişilerin tüm borçlarını devlet ödüyor. Bununla birlikte yaş sınırını tamamlamayan gençler GSS prim borcundan muaf tutuluyor. Bu hususta dikkat edilmesi gereken konu ise başvuru süresi için belirlenen son tarihi kaçırmamak. 

Son Gün 30 Kasım

Genel Sağlık Sigortası, milyonlarca kişinin sağlık hizmetlerinde finansman desteği sağlamaktadır. Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanlar genel sağlık sigortası çerçevesinde çok düşük bir prim ödemesi yaparak veya hiçbir ödeme yapmadan sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Fakat biriken prim borcu olan ve daha önce gelir testi gerçekleştirmeyenlerin mutlaka gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Gelir testi için son tarih 30 Kasım 2021 olarak belirlendi.

Nasıl GSS Testi Yaptırabilirim?

Genel Sağlık Sigortası çerçevesinde gelir testi gerçekleştirmek isteyen kişilerin ikamet ettikleri il veya ilçe de olan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bununla birlikte gelir testi başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla da kabul edilmektedir. Gerçekleştirilecek olan gelir testi sonucunda gelirinizin düşük olması durumunda genel sağlık Sigortası primleri sıfırlanmaktadır. Bu zamana kadar biriken tüm prim ödemelerini devlet karşılarken aynı zamanda bundan sonra da prim ödemesi yapmanız gerekmemektedir.

Borçlar Nasıl Silinecek?

Gerçekleştirilen gelir testi sonucunda maddi durumu yeterli bulunan ve prim ödemesine karar verilen kişilerin de bugüne kadar biriken borçlarının faizlerinden kurtulması mümkün kılınmıştır. GSS prim borcu olanların gelir testi sonrasında bugüne kadar birikmiş borçlarının ana parasını 31 Aralık tarihine kadar ödemeleri halinde faiz veya ceza talep edilmeyecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@