Borcu olan milyonlarca kişiye müjde! 2021 banka sicil affı son dakika gelişmesi

Sicil affı 2021 çıktı mı sorusunun yanıtı milyonlarca vatandaş tarafından her gün sorgulanıyor. Peki sicil affı çıktı mı?

Ekonomi 04.06.2021 - 21:32 04.06.2021 - 21:37 Volkan Arık

Bankaya borcu olan binlerce vatandaş kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyebilmek adına sicil affı çıktı mı sorusunun yanıtını araştırıyor. Sicil affı müjdesi nihayet geldi. Milletvekili Özkan Yalım müjdeli haberi verirken detaylar ise merak edilmeye başlandı. Kara listeye girenler kredi çekebilecek mi? banka sicil affı ne zaman uygulanacak? Kredi kartı borcu olanlar ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi çekebilecek mi? 2021 sicil affı kimleri kapsıyor?

Banka sicil affı çıkacak mı 2021 sorusunun yanıtı herkes tarafından merak ediliyor. Özellikle koronavirüs salgını sırasında ekonomik anlamda zorluk çeken ve bankadan kredi almak isteyen vatandaşlar geçmişte olan borçları nedeniyle kara listeye düştükleri için kredi çekemiyor. 2021 banka sicil affı vatandaşların kredi kullanabilmesi ve kredi kartı alabilmesi için önem taşıyor. Peki 2021 sicil affı kimler için geçerli olacak? Kara listeye girenler sicil hafta sonrası Kredi çekebilecek mi? Banka sicil affı ne zaman uygulanmaya başlanacak?

borcu-olan-milyonlarca-kisiye-mujde-2021-banka-sicil-affi-son-dakika-gelismesi-2

2021 banka sicil affı çıktı mı?

Sicil affı bekleyen milyonlarca kişiye müjdeli haber milletvekili Özkan Yalım’dan geldi. Sicil affı konusu uzun zamandan beri beklenirken plan ve bütçe komisyonunda görüşmelerin başladığı açıklandı. Özkan Yalım yaptığı açıklamada ilerleyen günlerde resmi olarak sicil affı çıktığını duyuracaklarını söyledi. Sicil affı, özellikle falan demiş sürecinde ekonomik anlamda zorluk çeken vatandaşların beklediği haberlerden biriydi. Milletvekili Özkan Yalım plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlayan sicil affı konusunda şu açıklamalarda bulundu; "Kanuna eklenmesi teklif edilen yeni bir geçici maddeyle anapara ve taksit ödeme tarihi 20 Mayıs 2021 tarihinden önce olan, kullandığı kredilerin ödemelerini aksatan gerçek veya tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan yada bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin, karşılıksız çek, protestolu senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdindeki kayıtları (sicilleri); söz konusu borçlarının ödenmesi gereken kısmının 31 Aralık 2021 tarihine kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde finansal işlemlerde bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmaması esası getiriliyor.”

borcu-olan-milyonlarca-kisiye-mujde-2021-banka-sicil-affi-son-dakika-gelismesi-3

Sicil affı ne zaman çıkacak 2021?

Özellikle koronavirüs salgını başladıktan sonra ekonomik anlamda sorun yaşamaya başlayan milyonlarca vatandaş bankaya olan borçlarını ödeyemedi ve kara listeye düştü. Kredi sicil affı vatandaşlar için bu nedenle büyük önem taşıyor. 2020 yılının Mart ayında konuşulmaya başlayan sicil affı yasası Geçtiğimiz aylarda tekrar meclis gündemine gelmişti. Henüz kredi sicil affını ne zaman çıkacağı konusunda bir açıklama yapılmadı. Kredi sicil affı onaylandıktan sonra resmi gazetede yayınlanacak ve hemen yürürlüğe girecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@