Borcu olan milyonlarca kişiye müjde! Tüm borçlar siliniyor, faturaları devlet ödeyecek. Her ay 107 TL nakit verilecek!

Borcu olan milyonlarca kişiye müjde! Tüm borçlar siliniyor, faturaları devlet ödeyecek. Her ay 107 TL nakit verilecek! Başvuru şartları ve detaylar haberimizde...

Ekonomi 04.09.2021 - 19:48 04.09.2021 - 19:48 Volkan Arık

Borcu olan milyonlarca kişiye müjde! Tüm borçlar siliniyor, faturaları devlet ödeyecek. Her ay 107 TL nakit verilecek! Devletten borcu olan vatandaşlara bugün akşam saatlerinde müjdeli haber geldi. Milyonlarca kişinin borcu devlet tarafından ödenecek aynı zamanda Dar gelirli vatandaşların faturalarını da devlet karşılayacak. Ancak borçların silinmesi için tek bir koşul bulunuyor. Detaylar haberimizde…

Genel sağlık sigortası prim borcu olan milyonlarca vatandaşa müjdeli haber geldi. Devlet tarafından vatandaşlara genel sağlık sigortası konusunda avantajlar sağlanırken tüm borçlar siliniyor aynı zamanda Aylık 107 TL'ye bütün sağlık hizmetlerinden faydalanmanız sağlanıyor. Prim borcu olan ve sigortalı olarak çalışmayan vatandaşlar sağlık hizmetlerinden faydalanmak için hemen gelir testi yaptırarak genel sağlık sigortası avantajlarından faydalanabilir. Ancak gelir testi yaptırmayanlar için son başvuru tarihi var. 30 Kasım tarihine kadar gelir testine başvurmanız halinde genel sağlık sigortası prim borçlarının tamamını silinecek aynı zamanda da yeni sağlık sigortası primleri devlet tarafından karşılanacak.

borcu-olan-milyonlarca-kisiye-mujde-tum-borclar-siliniyor-faturalari-devlet-odeyecek-her-ay-107-

GENEL SAĞLIK SİGORTASI NEDİR?

Genel sağlık sigortası bir gün sigortalı olarak çalışmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanması için devlet tarafından başlatılan yeni bir sağlık sistemidir. Ekonomik gücü yerinde olmayan ve aynı zamanda sigorta primi ödeyecek maddi imkanları bulunmayan vatandaşlar genel sağlık sigortası avantajı sayesinde ücretsiz bir şekilde sağlık hizmetlerine erişebiliyor.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI NE ZAMAN BAŞLADI?

2012 yılının Ocak ayında zorunlu olarak herkesin genel sağlık sigortası kapsamına alınmasına karar verildi. Genel sağlık sigortası hizmetlerinden Türkiye'de sadece banka sandıkları mensupları, yurt dışında sağlık hizmeti alma hakkı olanlar, hükümlü Tutuklular faydalanamıyor. Türkiye genelinde herkes genel sağlık sigortası kapsamında bulunuyor. 65 yaş aylığı alan virgülü sigortalı çalışan, kendi nam ve hesabına çalışan, devlet memuru, stajyer Avukat, Şeref aylığı alanlar, işsizlik ve kısa çalışma ödeneği alan vatandaşlar ise genel sağlık sigortası kapsamının dışında bulunuyor.

borcu-olan-milyonlarca-kisiye-mujde-tum-borclar-siliniyor-faturalari-devlet-odeyecek-her-ay-107-2

 2021 YILI GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMİ NE KADAR?

Genel sağlık sigortası primi geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişiler tarafından ödeniyor. 2021 yılı genel sağlık sigortası prim tutarı aylık 107.33 lira olarak belirlendi. Ancak gelir testi yaptıran ve hane içinde kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilen kişilerin genel sağlık sigortası primleri devlet tarafından karşılanıyor.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI BAŞVURU ŞARTLARI

Genel sağlık sigortasından faydalanabilmek için herhangi bir başvuru şartı Aranmıyor. Genel sağlık sigortası hizmeti aynı zamanda başvuruya bağlı olarak verilmiyor. Ancak primini kendi cebinden ödeyecek olan kişilerin 30 gün prim ödemesinin bulunması ve 60 günden fazla prim borcunun olmaması gerekiyor. Daha önce hiç gelir testi yaptırmayan genel sağlık sigortası imkanlarından faydalanan vatandaşlar 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları halinde hane içinde kişi başına düşen gelir Asgari ücretin üçte birinden az olursa hem borçları silinecek hem de bundan sonraki primleri devlet tarafından ödenecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@