İngiliz medyasının iddiası gündeme bomba gibi düştü. "Boris Johnson istifa ediyor"

İki bakan dahil 50'ye yakın hükümet görevlisinin istifası sonrası İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın da istifası bugün bekleniyor.

Boris Johnson, kendisini istifaya çağıran kabinenin üst düzey üyelerinden Bölgesel Kalkınma Bakanı Michael Gove'u görevden alırken bir Başbakanlık kaynağı "Büyük tartışmalarda yanınızda olmayan ve sonra basına neşeyle liderin gitmesi gerektiğini söyleyen bir yılan içinizde olamaz" dedi.

BBC'nin elde ettiği bilgiye göre, istifa edecek Boris Johnson da merak konusu oldu.

BORİS JOHNSON KİMDİR?

Boris Johnson hükümetinde istifa depremi: 24 saatte 42 kişi - Dünyadan Haberler

Osmanlı’nın son döneminde Dahiliye Nazırlığı yapmış olan Ali Kemal’in torunu olan Stanley Johnson’ın oğlu olarak da ünlenen Boris Johnson, Britanyalı muhafazakâr politikacı ve gazeteci kimliğe sahip bir isim.

Oxford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra The Times’ta kariyerine başlayan gazeteci daha sonra editör asistanı olduğu The Daily Telegraph’a geçti ve 1999’da The Spectator’da editör oldu.

Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün

2001 Genel Seçimlerinde Avam Kamarasına seçilerek ülkenin önde gelen siyasetçileri arasında yerini alan Johnson İngiltere Muhafazakâr Parti’nin Henley milletvekili iken girdiği yerel seçimlerde, 1 Mayıs 2008 tarihinde Londra Belediye Başkanı seçilmişti.

13 Temmuz 2016 tarihinde ise David Cameron’un yerine başbakan olan Theresa May tarafından Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı olarak görevlendirilmişti.