Borsa İstanbul, bugün hızlı satışlarla başlamış sonrasında ise bir miktar toparlanmıştı. Öğleden sonra BIST 100’deki kayıp yüzde 5’i bulması ile  1800 seviyesinin altına indi.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada, “Saat 14:39:26 itibarıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir. Borsamız Pay Piyasasındaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı’nda işlemler geçici olarak durdurulmuştur” denildi.

maxresdefault-19

Böylece BIST 100, son dört işlem gününde toplam 5 kere devre kesmiş oldu. Borsa İstanbul, Daha önce de düşüşlerin yüzde 7’nin üzerine çıkması nedeniyle son üç işlem gününde de devre kesen Borsa İstanbul  dün akşam günü yüzde 8 düşüşle 1.892,02 kapatmıştı. BIST 100’deki günlük düşüş 164,34 puan olmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün akşam katıldığı yayında borsada son dönemde yaşanan değer kayıpları için “Geçen Cuma günü BIST’te yaşananlar sadece buradan para çıkışı değildi. Çok sert oldu. Christmas yaklaşıyor, yurt dışı çıkışlar oluyor. İki gün sonra paralarını alıyorlar. Alınan kararlarla ilgili biz toplantılar yaptık, herhalde haberlerini aldılar. Yarın da belki bir şey olabilir ondan sonrasında bir sıkıntı yok. Yabancı ilgisi artar.” Demişti.