Türkiye'de artarda skandallar patlayan Borsa İstanbul'da haksız kazanç sağladıkları iddiasıyla gözaltına alınan 8 şüpheliden 5'i çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Türkiye'de Zehra ve Ali Fuat Taşkesenlioğlu isimleri ile gündem olan Borsa İstanbul'da son skandal bankaların dikkat çeken alımları ve ilginç hareketlilik olmuştu.

Taşkesenlioğlu'lar değil ama Borsa İstanbul'da manipülasyon yaparak haksız kazanç sağladıkları iddiasıyla 8 kişi gözaltına alınmıştı.

Son skandal ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı yaptıkları iddiasıyla 10 şüpheli hakkında soruşturma başlatılmış ve Borsa İstanbul hisselerinde manipülasyon yaparak haksız kazanç sağladıkları iddia edilen şüphelilerin, 'Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma', 'Kurulan Örgüte Üye Olma' ve '6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa muhalefet' suçunu işleyerek haksız kazanç sağladıkları yönünde bulgular elde edilmişti.

Savcılık, 2'si yurtdışında bulunan toplam 10 şüpheliden 8'inin yakalanmasına yönelik gözaltı kararı verdi ve operasyonla gözaltına alınan şüpheliler, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

8 şüpheliden 5’i sulh ceza hakimliğine tutuklama talebiyle sevk edilirken diğer 3 kişi hakkında da yurt dışına çıkış yasağı ve ev hapsi talep edildi. Hakimlik karşısına çıkarılan 5 kişi dolandırıcılıktan tutuklanarak cezaevine gönderdi.

Öğrenilen bilgilere göre ismi geçen kişiler banka endekslerini hile ile yükselterek 5 milyar kâr elde edip küçük yatırımcıların olduğu düşünülen zararın 1 milyar TL olduğu öğrenildi.

MEHMET AKDERE KİMDİR?

Mehmet Akdere kimdir, neden tutuklandı?

Bu arada tutuklanan şüphelilerin arasında sadece Mehmet Akdere’nin de olduğu öğrenilebildi ki Mehmet Akdere kimdir soruları da başladı.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Skandalın ortaya çıkması ile gözler alımları ile dikkat çeken ve AKP'li Cumhurbaşakanı Erdoğan ile yakınlığı da bilinen Ahlatçı Holding'e çevrilmişti ki Ahlatçı Yatırım açıklama yaparak, işlemleri kendilerinin yapmadığını, işlemlerin tümünün Mehmet Akdere'ye ait olduğunu açıklamıştı.

Mehmet Akdere'nin ise özel bir müşteri sıfatında bulunmadığı ve 11 kurumla birlikte çalıştığı ortaya çıktı.

Mehmet Akdere'nin Borsa İstanbul içinde yüksek işlemler yapan bir kişi olduğu ve Akdere İnşaat Turizm'in şirket sahibi olduğu öğrenildi. Akdere'nin yaptığı çoğu işlem de bu şirket üzerinden yapılıyor. Şirketin İstanbul Ortaköy'de bulunduğu öğrenildi ancak şirket ile ilgili bir iletişim bilgisi ve internet sitesi bilgisi bulunamadı. Akdere İnşaat Turizm şirketi ile ilgili vatandaşlar hiçbir bilgiye ulaşamıyor. Yalnızca şirket ile ilgili adres bilgileri bulunuyor.