Böyle oluyor Alman polisinin müdahalesi!

Toplumsal olaylarda Türk polisinin ekran karşısındaki vatandaşı bile çileden çıkaran sabırlı ve nazik müdahalesini "algı" oluşturmak için "orantısız" göstermeye çalışanlar için "orantısız müdahale" örnekleri Batı'dan gelmeye devam ediyor. Tüm dünyaya ifad

Dünya 22.04.2021 - 06:12 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Avrupa'da Covid-19 tedbirlerine karşı protestolar devam ediyor. Almanya'nın başkenti Berlin, Alman hükümetinin yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle mücadele üzerine izlediği politikalara karşı yapılan protestolara sahne oldu. Protesto gösterisinde Berlin polisinin acımasız müdahalesi hayli dikkat çekiciydi.

Alman hükümetinin yeni tip koronavirüs salgınına karşı aldığı tedbirleri protesto etmek isteyen vatandaşlar, başkent Berlin'deki 17 Haziran Caddesi'nde bir araya geldi.

Federal Meclis’te görüşülmeye devam edilen ve Covid-19 pandemisiyle mücadelede tedbirlerin ağırlaştırılmasını sertleştirilmesini içeren Enfeksiyon Koruma Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair tasarıyı protesto eden kalabalık, 17 Haziran Caddesi'nde "Özgürlük, demokrasi, barış" sloganları atarak Berlin hükümetinin pandemiyle mücadele için aldığı önlemleri eleştiren dövizler kullandı.

Berlin polisi protestocuları, sosyal mesafe ve maske kurallarına uymaları konusunda uyardı. Göstericilerin uyarıyı dikkate almadığını değerlendiren Alman polisi protesto gösterisini sonlandırma kararı aldı ve müdahaleye başladı.

Göstericilerin doğrudan yüzlerine biber gazı sıkan polis, birbirlerinden ayrılmak istemeyen ve protestolarını oturma eylemi şeklinde sürdürmek isteyen grubu alandan zorla çıkardı.

Polis, Covid-19 tedbirlerine uymayan ve mukavemet gösteren göstericilerden 150'den fazlasını gözaltına aldı.

Yoğun güvenlik tedbirlerinin alındığı protesto gösteri esnasında polise şişe fırlatılması üzerine iki taraf arasında arbede başladı. Arbede sırasında polisin göstericilere hayli sert ve acımasız davrandığı görüldü.

Berlin polisi ise yaptığı açıklamada, Tiegarten Parkı içinde bazı protestocuların polise saldırdığını, bu nedenle müdahalede bulunmak zorunda kalındığını savundu.

Gösterilerin düzenlendiği alana yakın noktalarda çok sayıda TOMA'nın hazır bekletildiği, havada ise güvenlik helikopterinin görev yaptığı görüldü. Berlin polisi, gösteriler sırasında Federal Meclis ile Başbakanlık binalarının çevrelerini tamamen trafiğe kapattı.

Alman basınına göre gösteriye 8000 civarında gösterici katıldı.

Göstericiler, Enfeksiyon Koruma Kanunu'nun sertleştirilmesini sağlayacak tasarının geçmesi hâlinde demokrasinin ülkede askıya alınacağını iddia ediyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@