Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarılar sonrasında Dünden bu yana Şırnak ve Siirt'te adet Al gökten çamur yağmaya başladı. Suriye üzerinden gelen toz taşınımı nedeniyle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bazı kentlerde resmen Göz gözü görmüyor. Çamur yağması nedeniyle araçlarını temizle etmek isteyen vatandaşlar oto yıkamalarda uzun kuyruklar oluşturdu. Meteoroloji Uzmanı Profesör Doktor Orhan Şen ise çöl tozundan gelebilecek tehlikelere karşı uyardı.

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıları sonrasında Suriye üzerinden gelen toz taşınımı Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde etkili olmaya başladı. Şırnak ve Siirt'te resmen Göz gözü görmüyor. Gökyüzü resmen bir toz bulutu ile kaplanırken aynı zamanda yağmurun olması ile beraber gökten adeta çamur yağmaya başladı. Meteoroloji uzmanı Orhan Şen ise vatandaşlara yeni bir uyarıda bulunarak bu tozun sağlık için oldukça tehlikeli olduğunu ifade etti.

Görüş mesafesi düştü

Suriye kaynaklı toz taşınımı Şırnak'ta Dünden bu yana hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Kentte oluşan toz bulutu nedeniyle görüş mesafesi oldukça düştü. Toz taşınımı nedeni ile Cudi ve Gabar Dağları da görünmez hale geldi. Araçların üstü ve evlerin balkonları Tozla dolarken vatandaşlar araçlarını temizletmek için adeta Araç yıkama istasyonlarına Akın etti. Toz taşınımından etkilenen Diyar bir kentte Siirt oldu. Dün akşam itibariyle Siirt'te toz bulutu etkisini gösterirken evlerin pencere ve balkonlarının yanı sıra Araçların üzerinde de tozlar görülüyor.

Sağlık için çok tehlikeli

Sosyal medya hesabından Toz taşınımı ile ilgili Dün önemli uyarılar yapan meteoroloji Uzmanı Profesör Doktor Orhan Şen Bugün de uyarılarına yenilerini ekledi. Suriye'den gelen toz taşınımının yüzeysel olduğunu belirten Orhan Şen, bugün ve yarın daha fazla toz taşınımı görüleceğini söyledi. Özellikle toz taşınımına karşı Hakkari, Kars, Erzurum, Bitlis Muş ve Van illerinde yaşayanları uyaran Şen, toz bulutunun sağlık için son derece tehlikeli olabileceğine dikkat çekti. Ayrıca Doğu Anadolu Bölgesi'nde yağış beklendiğini dikkat çeken Orhan Şen, yağış nedeniyle toz bulutunun çamur şeklinde ineceğini Bu nedenle de bakterilere yol açabileceğini söyledi.