Brezilya Eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Suudi Arabistan ziyareti dönüşünde ortaya çıkan ve beyan edilmeyen 3 milyon dolarlık mücevherler ile ilgili ifade verecek.

Brezilya Adalet Bakanı Flavio Dino, eski devlet başkanı Jair Bolsonaro’nun Suudi Arabistan ziyareti sonrasında ülkeye döndüğünde beyan edilmemiş 3.2 milyon dolarlık mücevherler olduğunu ve bu sebepten dolayı da Brezilya’nın eski devlet başkanı Bolsonaro’nun ifadeye çağrıldığını açıkladı.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Soruşturma kapsamında çok sayıda fotoğraf, video ve delil bulunurken Eski Devlet Başkanı Bolsonaro’nun avukatı usulsüzlük yapılmadığını ifade etti

Adalet Bakanı Dino yaptığı açıklamada, ifade tarihine ilişkin net bir açıklama yapmazken Eski devlet başkanının ifadeye çağrılacağını ve gelmezse de uluslararası işbirliği mekanizmalarının da devreye girebileceği yeni bir durum gelişebileceğinden bahsetti. Ayrıca Bakan Dino, beyan edilmeyen mücevherlerle ilgili soruşturmaların da devam ettiğini kaydederken dinlenen başka kişiler ve tanıklar da olduğunu Eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro dinlenmeden de soruşturmanın kapanabilme ihtimalinin olduğunu söyledi. Ancak Adalet Bakanı Flavio Dino, eski devlet başkanı için ‘Umarım gelir ve ifadesini verir’ cümlelerini kurarken soruşturma kapsamında ise çok sayıda fotoğraf, video ve delilin bulunduğuna dair de dikkat çekti.

Değeri 3.2 milyon dolar olduğu belirlenen mücevherlere Suudi Arabistan ziyareti dönüşünde Sao Paulo Guarulhos Havalimanı’nda Jair Bolsonaro’nun ekibinden birinin sırt çantasında rastlanmış, Jair Bolsonaro ise avukatı olan Frederick Wassef aracılığı ile söz konusu bu mücevherlerin bildirildiği ve konuya dair de herhangi bir usulsüzlük olmadığını savunmuştu.