Brezilya'da hamilelere uyarı: Planlarınız başa bahara kalsın!

En tehlikeli koronavirüs mutasyonlarından biri olan P1 varyantının ortaya çıktığı Brezilya'da uzmanlar alarm durumuna geçti. Yapılan aşılamalar sayesinde sürü bağışıklığının oluştuğu ülkenin Amazon eyaletine bağlı Manaus kentinde durumun tersine dönmesi,

Sağlık 17.04.2021 - 13:13 04.05.2021 - 04:19 İlan35
En tehlikeli koronavirüs mutasyonlarından biri olan P1 varyantının ortaya çıktığı Brezilya'da uzmanlar alarm durumuna geçti. Yapılan aşılamalar sayesinde sürü bağışıklığının oluştuğu ülkenin Amazon eyaletine bağlı Manaus kentinde durumun tersine dönmesi, dünya genelinde paniğe neden oldu. Ülkede etkinlik gösteren P1 varyantından dolayı hastalığı atlatan kişilere yeniden koronavirüs bulaştı. Ülke geneline yayılan P1 varyantının bulaşma hızı aşıların sürü bağışıklığı oluşturma hızını aşınca tüm umutlar çöpe gitti. Sürü bağışıklığının tersine döndüğü bölgelerde sert önlemler alındı, tekrar sürü bağışıklığının oluşabilmesi için aşılama hızı arttı.


"P1 varyantı, hamile kadınlarda çok agresif davranıyor"


Ülkedeki vaka ve ölüm sayısının artmasına neden olan P1 varyantıyla ilgili açıklamada bulunan Brezilya Sağlık Bakanlığı yetkilisi Raphael Parente, özellikle hamileleri uyardı. P1 varyantının hamilelere karşı daha agresif olduğunu tespit ettiklerini belirten Parente, hamilelik planı yapan çiftlerin hem kendilerinin hem de bebeklerinin sağlığını düşünerek bu planları ertelemeleri gerektiğini kaydetti. P1 varyantının özellikle hamile kadılarda oldukça agresif olduğunu kaydeden Parente, hamilelik planlarını gelecek yıla ertelemenin yerinde bir karar olacağını sözlerine ekledi.


Brezilya'nın mutasyonla savaşı sürüyor!


Salgını bitirmek isteyen birçok ülke hızla aşılamaya devam ediyor. Öte yandan ise İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika'da ortaya çıkan mutasyonların, aşıların etkinliğinin düşürebileceği üzerine çeşitli çalışmalar yapılıyor. Tehlikeli virüs mutasyonlarından biri olan P1 varyantı, sürü bağışıklığına ulaşma yolunda önemli mesafe alan Brezilya'da ortalığı birbirine kattı.Mutasyon nedeniyle aşıların oluşturduğu sürü bağışıklığı tersine döndü, vaka ve ölüm sayıları yeniden artışa geçti. Brezilya'daki ölüm sayısının 350 bini aşmasının sorumlusu olarak P1 varyantı gösteriliyor. Mutasyonlu virüsün gençler ve orta yaşlı insanlar üzerinde ölümcül etkilerinin bulunduğu kaydediliyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@