Arşivden çıkan bir film belgesi, hem Atatürk'ü hem de Türkiye'nin halini gözler önüne serdi...

Arşivden çıkan bir film belgesi, hem Atatürk'ü hem de Türkiye'nin halini gözler önüne serdi...

Devlet Arşivleri'nden çıkan belgede Hintlilerin Atatürk'ün filmini çekmek için bulunduğu rica ve Atatür'ün Hintliler için önemi yer alıyor.

Hintli Sagar Şirketi'nin Atatürk'ün filmini çekmek için Dışişleri'ne müracaat ettiği belgede, Atatürk'ün Hintlilerin lideri gibi büyük ilgi gördüğü yazılırken, teklif metninde "Anladığımıza göre bazı bazı Amerikan film amilleri büyük Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatına ait bir film yapmak tasavvurundadırlar. Fikrimize göre   bu en büyük Türkün ismini tebcil eden biz Hintliler, öyle büyük bir adamın hayatını herhangi diğer bir ecnebiden daha iyi bir şekilde temsil edebiliriz" sözleri göze çarptı.

Sagar Sesli Film Şirketi kendileri hakkında da bilgiler verdikleri başvuru metninde Hindistan'ın en eski film şirketi olduklarını vurgulayarak mali yapılarıyla da ilgili bilgi veriyor ve Türkiye'nin kabul etmesi dahilinde en çok parayı bu filme harcayacaklarını ifade eden şirket şu bilgiler veriyor:

16. Mustafa Kemal Ataturk Marg Caddesi - Yeni Delhi, Hindistan

"Bu filmin çevrilmesine ekselansın hükümeti müsade ederse, şirketimiz bunun için takriben Rs. (Hindistan Rupisi)  6 milyon ve hatta büyük mevzuun hakkını vermek için lüzumu halinde daha fazla para harcayacaktır. Şimdiye kadar en muvaffakiyetli ve en pahalı film bize Rs. 2 milyona mal olmuştur. Bu teşebbüse girişmeye ve yukarıda söylediğimiz kadar büyük bir para harcamaya hazırız. Çünkü Hindistan'da ve en büyük Türk'ün ismine hürmet gösterilen bütün memleketlerde hiçbir erkek, kadın ve çocuğun bu filmi kaçırmayacağına eminiz."

Atatürk'ün Hindistan'daki popülerliğine değinilen metinde ayrıca şunlar söyleniliyor;

"Hint milletinin Atatürk için beslediği sevgi ve hürmet şundan da anlaşılır ki, bu büyük Türk'ün resmi bile her nerede teşhir edilse, o sanki Hint milletinin lideri imiş gibi halk çok büyük bir ilgi gösterir. Bundan başka büyük Atatürk, hayatı, icraatı, başarılarıyla Hint milletinin kalbinde Türkler için büyük bir hürmet uyandırmıştır. Hint milleti hürriyet mücadelesinde Türklere bir ağabey gözüyle bakmaktadırlar."

Öte yandan arşivde tam tarih yazılmayan belgede, Hintli şirketin bu başvurusuna ilişkin Türkiye'nin nasıl bir cevap verdiğine yönelik bir bilgi arşivde bulunmuyor.

İşte Odatv'nin ulaştığı o belge;

Atatürk'e hediye edilen halıda 89 yıllık gizem - Son Dakika Haberler

16 Milyon Emekliyi İlgilendiren 7500 TL'lik Ödeme Bankada Kuyruğa Neden Oldu! 16 Milyon Emekliyi İlgilendiren 7500 TL'lik Ödeme Bankada Kuyruğa Neden Oldu!