Bir süredir kamuoyu tarafından fazlası ile konuşulan SGK'nın açık verdiği ve batma noktasına geldiği iddiaları, AKP'nin ciddi oy kaybına rağmen ve ciddi bir ses getiren emekli bayram ikramiyesi konusunda da herhangi bir zam yapılmaması ile adeta doğrulanmıştı.

Bir süredir kamuoyu tarafından fazlası ile konuşulan SGK'nın açık verdiği ve batma noktasına geldiği iddiaları, AKP'nin ciddi oy kaybına rağmen ve ciddi bir ses getiren emekli bayram ikramiyesi konusunda da herhangi bir zam yapılmaması ile adeta doğrulanmıştı.

İbrahim Kahveci SGK'nın açık verdiğini aktarırken Hazine'deki ve Sosyal Güvenlik Kurumu'ndaki (SGK) son durumu çarpıcı ifadelerle "Veriler fakirliğe mahkum olduğumuzu gösteriyor." şeklinde açıkladı.

QNB Finansbank Banka Hesabınız Varsa Aman Dikkat! Sadece 6 gün kaldı ve işlem yapmayanlar var denildi QNB Finansbank Banka Hesabınız Varsa Aman Dikkat! Sadece 6 gün kaldı ve işlem yapmayanlar var denildi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre bile enflasyon yüzde 61,14 olurken, bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise enflasyonu yüzde 142.63'e ulaştığını duyurmuştu.  Ekonomik krizin etkileri sürerken maaş zamları yurttaşlar için yetersiz kaldı ve adeta ölüme mahkum edilen emeklinin ise bayram ikramiyelerinde beklenen müjde gelmedi.

AKP iktidarının ekonomi politikalarının Türkiye ekonomisinde yarattığı sorunların etkileri sürerken Karar yazarı İbrahim Kahveci, "La Kasada Para Yok" başlıklı yazısı ile Hazine'deki ve Sosyal Güvenlik Kurumu'ndaki (SGK) dehşetveren son durumu aktardı.

Kahveci SGK'nın gelirlerinin azaldığını "2021 yılının tamamında 440 milyar lira prim gelirine karşılık 406 milyar lira emekli maaş ödemelerine harcanmıştı. Dikkat ederseniz geçen yıl prim geliri emekli maaş ödemelerinin üzerinde gerçekleşti. Fakat sağlık gideri vs düşünce geçen yıl Hazine’den SGK’ya aktarılan tutar tam 252 milyar liraydı. Bu yıl ücretler fazla artmayınca prim geliri emekli maaş ödemelerini bile karşılamadı. Böylece yılın ilk iki ayında Hazine’den SGK’ya aktarılan kaynak tutarı 65,6 milyar liraya çoktan ulaştı bile." ifadeleriyle anlattı.

Artan enflasyona rağmen emeklilere bayram ikramiyesinde artış olmadığını da hatırlatan Kahveci, bunun da kasada para olmaması ile bağlantılı olduğunu "SGK verileri ne emekliye fazladan verecek paranın ne de ikramiye artışının olamayacağını gösteriyor. Diyeceksiniz ki, Hazine’den ödeme yapılsın. Zaten mevcut durumda bile Hazine’den 400 milyar liraya yakın aktarılması gereken bir kaynak söz konusu... İyi ama o para da kasada yok. O zaman ne olacak? Veriler fakirliğe mahkum olduğumuzu gösteriyor. Bu tercihi bizler yaptık ve sonucunda kasada para kalmadı. Süreci yönetemezsen sonucuna katlanırsın. Olan da zaten bu!" sözleri ile aktardı.