Bu yaptığı çıkışlarla yatırımcısını oldukça sevindiren altın yılın bitmesine az zamanın kaldığı şu günlerde yaşadığı düşüşlerle şok etmeye devam ediyor.

Gram altın fiyatlarının 1.000 TL’nin üzerine çıkmasıyla birçok uzman altının durdurulamaz bir yükselişe geçtiğini söylemeye başlamıştı. Fakat fiyatının daha da artması beklenen altın Fed toplantılarından peş peşe çıkan faiz artırım kararlarına daha fazla dayanamadı ve hızlıca 1,000 TL’nin altına düştü. Şu an kendini biraz toplamış olan altın fiyatları yatay bir seyirde ilerliyor.

Uzun dönemli olarak gram altın almak isteyen yatırımcılar ise altının bu durumunu bir fırsat olarak görüyor ve gram altının uzun zaman sonrada olsa yeniden 1.000 TL’nin üzerine çıkacağını bu nedenle şu an ki düşüşün bir fırsat olduğunu söylüyorlar. 

Düşüş Devam Edecek Mi? 

Her ne kadar yaşanan küresel gelişmelerden dolayı piyasalarda bir bilinmezlik hâkim olsa da uzmanlar altın hakkında olumlu söylemlerini sürdürmeye devam ediyor. Altının güvenli liman olduğunu söyleyen yatırımcılar altın fiyatlarının bir noktadan sonra direnç göstereceğini ve yatay seyrini bozmayacağını iddia ediyorlar.

Düşüşe geçen fiyatların er geç yükselişe geçeceğini belirten uzmanlar altın fiyatlarının sadece dolar pariteleriyle ilişkili olmadığını altının fiyatının birçok unsura bağlı olduğunu dile getiriyorlar. Bu nedenle değer kaybeden altının petrol fiyatlarının ucuzlaması yada finansal varlıkların fiyatlarının yükselmesi gibi olumlu bir gelişmeyle yeniden yükselmeye başlayacağını iddia ediyorlar. 

Parasını çekmeyen veda etsin! Bankadaki hesaplar kapanıyor Parasını çekmeyen veda etsin! Bankadaki hesaplar kapanıyor

2023’te Altın Fiyatları Ne Olacak 

Altınla ilgili olumlu yorumlar yapan uzmanların yanında altınla ilgili olumsuz söylemlerde bulunan birçok uzmanda bulunuyor. Uzmanlar sadece dolar üzerinden altının seyrini yorumladıklarında 2023 yılında altının değer kaybetmeye devam edeceğini söylüyorlar. Çünkü FED’in 2023 yılında daha sert kararlar alacağını tahmin ettiklerini dile getiriyorlar.

Ama Amerika’nın yüksek faiz oranlarının getirdiği olumsuzluklarla uzun süre mücadele edemeyeceğini dile getiren uzmanlar 2023 yılının son çeyreğinde Amerika’nın yeniden ekonomik olarak ılımlı bir seyre geçeceğini ve bununla beraber altının kaybettiği değeri geri kazanabileceğini belirtiyorlar. Kısa önümüzde ki dönem altın yatırımcıları için olumlu geçmese de 2024 yılı altın yatırımcısını güldürebilir.