Uzun süredir gündemden düşmeyen bir çizimi bu defa eski deniz komutanlarından Türker Ertürk paylaşınca gündem oldu.

Emekli amiraller Davası'nda ve 2008-2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevini yürüten ve görevinden istifa ederek "TSK içinde Gülen cemaatine bağlı imamların bulunduğunu" ve "bu imamların dışarıya bilgi sızdırdığını" ifadeleri ile akıllara kazınan emekli asker Türker Ertürk, bu defa paylaştığı çizim ile tartışma yarattı.

İşte o meşhur paylaşım ve merak edilen soru "neler olmuştu?

Erdoğan Onayladı! Türkiye, Kongo ve Cibuti'ye Verdiği "28 Milyon Euro" Krediyi Yapılandırdı! Yeniden... Erdoğan Onayladı! Türkiye, Kongo ve Cibuti'ye Verdiği "28 Milyon Euro" Krediyi Yapılandırdı! Yeniden...

NELER OLMUŞTU?


Yeniçağ gazetesinin de bugün manşetten ahtırlattığı üzere Emekli amiraller, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un "Bir Cumhurbaşkanı Montrö'yü feshedebilir mi?" sorusuna "Teknik olarak evet" diye yanıt vermesi ve eski Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın sarık ve cüppe ile fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine bir açıklama yapmışlardı.

Emekli AmiralErtürk'ün 15 Temmuz iddiaları yeniden gündemde - BoldMedya

(Fotoğraf: Türker Ertürk)

Geniş aynkı bulan bu açıklama üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, açıklamayla ilgili resen soruşturma başlatılmış. soruşturma kapsamında ise söz konusu açıklamayı hazırlayan ve yayımlanma sürecinde faaliyet gösteren 14 emekli amiralden Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alınmıştı. Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ise emniyete ifadeye çağrılmıştı.

Emekli askerler, ifade işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken soruşturma kapsamında ayrıca 6 emekli amiral ile bir emekli general 16 Nisan'da, 84 şüpheli ise 27 Mayıs'ta ifadeye çağrılmış ve onlar da adli kontrol şartıyla serbest kalmıştı.

Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 103 emekli asker hakkında iddianame düzenlenmiş, savcılık emekli amirallerin, TCK'nın 316/1'inci maddesi kapsamındaki 'devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma' suçundan 3’er yıldan 12’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmişti.

Son dakika... Emekli amirallerin 'Montrö Bildirisi' davası ertelendi