Skandal bir şekilde Adalet Bakanlığı, Avrupa Konseyi Türkiye raportörlerine Kavala’yı ziyaret izni vermedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) İzleme Komitesi’nin Türkiye raportörleri, Gezi Direnişi sonrası cezaevinde tutuklu bulunan ve sonrasında tartışmalı bir şekilde müebbet hapse çarptırılan iş insanı Osman Kavala’yı ziyaret için geldikleri İstanbul’da Adalet Bakanlığı'ndan izin alamadı.

Türkiye tarihine yeni bir kara leke olarak geçecek ve bedeli de olacak bu karak Euronews'te servis edilirken, Letonyalı meslektaşı Boriss Cilevics ile birlikte Türkiye’yi ziyaret eden İngiliz raportör John Howell'in, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı’nın Kavala’yı ziyaret etmelerine izin vermemesinden dolayı üzüntü duyduklarını söylemesi yer aldı.

Akpm Eş Raportörü John Howell: Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nden İhraç Edilmesi Herkes İçin Felaket Olur - Son Dakika

Akbank 200 bin TL ödeme hazırladı! TC kimlik numarasına göre bu ay sonuna kadar ÖDENECEK! Akbank 200 bin TL ödeme hazırladı! TC kimlik numarasına göre bu ay sonuna kadar ÖDENECEK!

Bir sonraki ziyarette Kavala ile görüşme umudunu koruduğunu kaydeden Howell, “Biz buraya, Kavala’nın hakkındaki dava ile ilgili ne düşündüğünü ilk elden anlamak, onun görüşlerini dinlemek için geldik” sözleri ile yapılan ciddi yanlışa da gönderme yaptı.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin AİHM kararına uymadığı için Türkiye ile ilgili ihlal süreci başlattığını hatırlatan Howell, raportörler olarak Türkiye’nin AİHM kararına saygı göstermesini beklediğini ifade etti.

Howell, Türkiye’de Kavala ile ilgili yargı sürecinin sürdüğü belirterek, devam eden davayla ilgili yorum yapmak istemediğini ancak ilke olarak bütün üye ülkelerin AİHM kararlarına saygı göstermesini beklediğinin altını çizdi.

"ÇÖZÜM TÜRKİYE YARGIÇLARININ ELİNDE" DEDİLER!

KİLİKYALI TAMER on Twitter:

AKPM gözlemcileri davaya odaklanan üç günlük ziyaretleri sonrası ortak açıklamalarında, ciddi bir gönderme olarak bir alt metin şeklinde "Kavala davasının çözümünün Türkiye yargıçlarının elinde olduğunu" söyledi.

Osman Kavala'nın 'hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına Avrupa Konseyi tepki göstermiş, AKPM Başkanı Tiny Kox "Kavala daha fazla gecikmeden serbest bırakılmalıdır" açıklamasında bulunmuştu.

"15 Temmuz darbe girişimi“ ile ”Gezi Parkı olayları"na ilişkin olarak müebbet hapis cezasına çarptırılan Kavala ise karar öncesinde "Bir masa, bir hoparlör, bir sandalye, poğaça ve eczaneden alınmış maskeleri götürerek Gezi'nin finansmanını sağladığım iddiası akla uygun değildir" demişti.

Deniz Gezmiş'i hatırladı - Güncel - ODATV