Bu kasabada evler 1 avrodan satılıyor

İtalya’nın Sicilya bölgesinde yer alan Castiglione di Sicilia kasabasında evler 1 avrodan satılıyor.

Dünya 30.04.2021 - 04:57 04.05.2021 - 04:18 İlan35

İtalya’nın 20 bölgesinden biri olan ve Akdeniz’deki en büyük ada olan Sicilya bölgesindeki Castiglione di Sicilia kasabasında boşaltılarak terk edilmiş durumdaki evler 1 avrodan satılacak.

Akdeniz’in en büyük adası ve İtalya’nın 20 bölgesinden biri olan Sicilya’daki Castiglione di Sicilia kasabasında bulunan terk edilmiş konutların 1 avrodan satışa çıktığı duyuruldu. Castiglione di Sicilia Kasabası’nın belediye başkanlığını yürüten Antonino Camarda, hayalet kasaba olarak adlandırılan kasabanın yeniden eski günlerine döndürülmesi için önemli bir karar aldıklarını ve ilk adımı attıklarını bildirdi.

CNN'de yer alan habere göre 1900'lü senelerde 14.000’in üzerinde nüfusu bulunan ancak şu an 3000’in altına düşen kasaba yaklaşık 900 ev terk edilmiş durumda. Boşaltılmış evlerin yarısı, kasabayı yeniden canlandırmak için 1 avroya satılıyor. Diğer yarısı ise çok iyi durumda olmaları ve lüks sınıfına girmeleri sebebiyle 4000-5000 avro arasında satılıyor. Satışa çıkarılan evlere birden fazla talipli olması durumunda, talipliler arasında müzayedeye gidileceği ve satışın en yüksek fiyatı verene yapılacağı belirtiliyor.

Kurtarmaları gereken tarih dolu mirasları olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Antonino Camarda, seneler içinde binlerce insanın kasabayı terk ettiğini, geride yüzlerce güzel evlerin kaldığını, terk edilmiş evler arasında Rönesans dönemine kadar uzanan evlerin bulunduğunu ifade etti.

Kasabanın canlandırılması için hayata geçirilen proje 2021 yılının Mart ayında başladı. Proje kapsamında satışa çıkarılan evlerden 400’ünün çok iyi durumda olduğu ve minimum yenileme gerektiği belirtildi. 

Mart 2021 başından bu tarafa dünyanın her yerinden yatırımcıların belediyenin elektronik posta adresine mesaj gönderdiğini söyleyen Castiglione di Sicilia Kasabası’nın belediye başkanı Antonino Camarda, İtalya’nın diğer bölgelerine göre Sicilya’da yerel vergilerin son derece düşük olduğunu, alıcıların ayrıca satın alacakları evler üzerinde çevre dostu tadilatlar yapması durumunda İtalya’nın “süer bonus” ismi verilen planından faydalanabileceklerini de ifade etti. Süper bonus sistemi, belirtilen koşullarda çevre dostu evler inşa etmek ya da tadilatını yapmak isteyen ev sahiplerine %110 vergi indirimi sağlıyor. Ayrıca 4000 avroluk sigorta poliçesi haricinde sadece senelik 100 avro ödemeleri oluyor.

Kasabanın eşsiz güzellikleri

Castiglione di Sicilia kasabası, Etna Dağı’nın kuzey yamacında, kayalık bir uçurumun üzerinde bulunuyor. Kanyonları ve derin uçurumlarıyla nefes kesen Castiglione di Sicilia kasabası, muhteşem güzelliğe sahip Alcantara Vadisi’ne bakıyor. Kasaba yamaç boyunca sıralanmış ve her bir tarafı farklı rakımlara sahip birkaç bölgeden oluşuyor. Castiglione di Sicilia kasabasının merkezi, kemerli Arnavut kaldırımlı geçitlerden oluşuyor ve labirent gibi bir düzene sahip. Kasabanın en eski bölgesi olan Giudecca ise büyük bölümü tamamen terk edilmiş durumda olan taş ev kümeleri ile dolu. Giudecca bölgesindeki evlerin birden fazla girişleri var ve bu girişlerin tamamı farklı sokaklardan yapılıyor. Bu şekilde düzenlenmiş olmasının sebebinin ise evlerde çok sayıda ailenin birlikte yaşaması ve her ailenin ayrı dış kapıyı ve sokağı kullanması olarak açıklanıyor.

Akla gelen ise “Madem ki bu kadar büyük avantajlara ve güzelliklere sahip, neden terk edilmiş” sorusu. Cevabı çok basit. Kasabanın eski sakinleri daha hareketli ve parlak bir yaşam için Güney Amerika ve Avustralya’ya göç etmiş ve torunları da, hiç görmedikleri bu kasabaya geri dönmemiş.

Kasabadaki en yakın plaj, 40 dakikalık araba mesafesinde. Marina di Cottone plajı uzun bir kum şeride sahip.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@