Engelli olan akrabasına evde bakım yapan ve bakım için gerekli koşulları sağlayan kişilere aylık olarak 1.657 TL ödeme yapılmaktadır. Bunun için bakıma muhtaç olan kişinin en az % 50 oranı takibinde engeli durumunun sağlık kurulu raporu ile tespit edilmesi gereklidir.

Engelli vatandaşların toplumsal yaşama kazandırılması için ilk aşama temel ihtiyaçlarının karşılanması ve yoksulluk riskine karşılaşmaması gerekmektedir.

Engelli vatandaşların bakım hizmetlerinin de genelde kendi evlerinde veya bir akrabaları aracılığı ile gerçekleştirildiği görülmektedir. Bu durumda bakım hizmetini yapan kişiye de evde bakım ücreti ödenebilmektedir.

Bakım parası sayesinde engelli vatandaşın temel ihtiyaçları giderilmekte ve daha nitelikli bir bakım hizmeti alması amaçlanmaktadır. Şartları sağlayan ve engelli bireye bakan kişiye de aylık olarak 1.657,86 TL ödeme yapılmaktadır. Bu bakım parasının engelli kişiye bakacak olan kişiye verilme nedeni engelli kişinin bakımının daha uygun ve nitelikli bir şekilde yapılmasıdır. Dolayısıyla bu para bakım amacı ile kullanılması vicdani bir sorumluluk ve bir gerekliliktir.

bu-kisilerin-hesaplarina-her-ay-1657-tl-verilecek-basvuranlar-alabilir

KURUL RAPORU ŞART

Engelli vatandaşa bakan kişinin evde bakım ücreti alabilmesi için ilk koşul, engelli kişinin en az % 50 oranında engel durumunun bulunması ve bu durumun sağlık kurulu raporuyla da tespit edilmesidir. Yüzde 50'den daha düşük engellilik oranı tespit edildiğinde ise evde bakım parasının alınması mümkün değildir.

AKRABALIK İLE AYNI EVDE OTURMA ŞARTI VAR

Evde bakım parasının alınabilmesi için engelli kişiye bakan kişinin engelli kişi arasında kan bağı bulunması şartı var. Ancak bu konu hakkındaki yönetmelik ise üvey akrabaların da evde bakma parası alabileceğini belirtmektedir. Öte yandan engelli kişiye bakan kişinin engelli kişiyle aynı adreste oturması, ikamet etmesi de şartlardan birisidir.

Engelliye bakacak başka bir kişinin bulunamaması ve de merkezlerde bakım hizmeti almayı onaylamaması durumunda; değerlendirme heyeti de bakım hizmetinin verilmesinde problem ya da yetersizlik olmayacağı halindeki görüşüyle bakım hizmeti her gün rahatlıkla gelip gidebilecek yakınlıkta olan farklı adresteki akrabaya da verilebilmektedir.

BAŞVURU YAPILMASI

Evde bakım parası alabilmek için ikamet yerindeki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il ya da ilçe müdürlükleri kanalına yapılması gerekmektedir.