Bazı meslekler her yıl fazladan sigorta primi elde etmenizi sağlıyor. Erkenden emekli edecek bu mesleklerde çalışıyorsanız yaşadınız. Yıpranma payı veren işler ve meslek grupları ortaya çıktı. Listede maden işçilerinden Türk Silahlı Kuvvetleri personeline kadar pek çok meslek var...

Bazı meslekler var ki emeklilikte oldukça avantajlı konumda bulunuyor. Risk içeren veya ağır işlerde bu duruma rastlamak mümkün. Öte yandan mesleklerde sağlanan yıpranma payı ile birlikte bir yılda 12 ay üzerinden sigorta primi değil 15 veya 18 aylık primler yatırılmaktadır. Bu da neredeyse iki katı kadar erken emeklilik için zemin hazırlayabiliyor. Peki hangi meslekler sizi daha erken emekli edecek ve bunu yaş olarak yansıtacak? Priminizi hızlıca dolduran ve aynı zamanda emeklilik için gün saymanızı önleyecek meslekler listelendi. Eğer bu mesleklerde çalışıyorsanız emeklilik yaşınız düşüyor.

Erken Emeklilik Mümkün mü?

Bu mesleklerle erken emekli olmak mümkündür. Dolayısıyla hem yaştan hem de sigorta priminden avantajlı sayılacaksınız. Ancak işlerin ağır olması veya çeşitli zorlukları nedeniyle yıpranma payı sağladığını da hatırlatmakta fayda var. Erkenden emekli olmak isteyenler adına bu mesleklerin listesini paylaşıyoruz. Sizler de hali hazırda çalıştığınız işin de bu meslek gruplarından birine ait olup olmadığını inceleyerek öğrenebilirsiniz.

emeklimaaş-2

Emeklilikte Yıpranma Payı Olan Meslekler

Madencilik ve yeraltı işlerinde çalışan işçiler. (180 gün 1 yılda)

- Cıva üretimi işleri yapan personeller

- Asit imalatı yapan atölye ve fabrikalarda çalışan personeller

- Sahil Güvenlik Komutanlığı personelleri,

- Emniyet, polis ve MİT mensupları,

- TBMM yasama organı üyeleri,

- Radyoaktif işlerde çalışan personeller,

- Türk Silahlı Kuvvetleri personelleri,

- Demir ve çelik fabrikalarında çalışan işçi ve personeller,

- Ceza İnfaz Kurumlarında çalışan personeller,

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

- Basın ve gazetecilik işlerinde görev yapan personeller,

- TRT’de haber hizmetinde görevli olan personeller,

- Cumhurbaşkanlığı yardımcıları ve bakanlar.