SGK, bazı meslekler için fazladan sigorta primi yatırıyor. Böylelikle yıpranma payı adı altında hangi mesleklerin erkenden emekli edebileceğini söyleyebiliriz.

Emekli eden mesleklere dair güncel liste yayınlandı. Bazı meslekler aracılığıyla emeklilik yaşınız düşebilir. İşte detaylar...  Türkiye'de emeklilik planları yapanlar için sevindirici haberler var! Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), erken emeklilik hakkı kazanacak meslek gruplarının güncellenmiş listesini yayınladı. Yeni listeye göre, bazı meslek gruplarına tanınan yıpranma payı sayesinde erken emeklilik mümkün hale geliyor. Maden sektöründe çalışan işçiler, zorlu çalışma şartları ve uzun hizmet süreleri göz önünde bulundurularak erken emekli olabilecekler. Bu grup, emekli olduklarında da daha yüksek emekli maaşı alma avantajına sahip olacaklar.

Kamu sektöründe uzun süre görev yapan kişiler de, diğer meslek gruplarına göre daha erken emeklilik imkanına sahip olabilirler. Özellikle eğitim sektöründe görev alan öğretmenler, diğer meslek gruplarına kıyasla daha avantajlı emeklilik şartlarına sahip olabilirler. Öğretmenlerin emeklilik hakları, sektördeki ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendirilmektedir.

Sağlık sektöründe görev yapan hemşireler ve diğer sağlık çalışanları da, uzun hizmet süreleri nedeniyle erken emeklilik hakkı kazanabilirler. Ayrıca, ülkenin savunma ve güvenliği için çalışan askeri personel, diğer meslek gruplarına göre daha erken emekli olma şansına sahiptir.

Yaşına başına bakmadan SGK bu kişileri erken emekli ediyor!

Yıpranma Payı Olan Meslekler Tam Liste

Demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar

Cıva üretimi işleri

Madencilik ve yeraltı işleri

Asit üretimi yapan fabrika ve atölyeler

Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli

Radyoaktif işler

Emniyet çalışanları

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personel Alımı İlanı Duyurdu! Kaç Kişi Alacak? Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personel Alımı İlanı Duyurdu! Kaç Kişi Alacak?

Askerler

Basın ve gazetecilik işleri

Ebe

İtfaiye ve yangın söndürme işleri

Ceza infaz kurumlarında çalışanlar

TBMM yasama organı üyeleri

Kurşun ve arsenik işleri

Su altında çalışmayı gerektiren işler

Hastabakıcı hemşireler

Diş doktoru

Eczacı

Cam fabrika ve atölyeleri çalışanları

Alüminyüm fabrikaları işçileri

Hemşire

Döküm fabrikaları çalışanları

Çimento fabrikaları personeli

İhtiyat pilotları

Kok fabrikaları çalışanları

Doktorlar

Toplum sağlığı teknisyeni

Termik santral işçileri