ATM'den çekilen paralar sizi zengin edebilir. Bu paralara denk gelen ise servet sahibi olacak. Cüzdanınızda varsa! 5-10-50-100 TL'lenin sağ üst köşesine bakın!

Bu paraya denk gelenler zengin olacak! Cüzdanınızda varsa! 10-50-100 TL'lenin sağ üst köşesine bakın! Geçmişte sarfedilen paraların koleksiyonunun yapıldığı herkesçe tanınan bir gerçek. Fakat bilhassa bugün kullanımda olan paralarda olan basım sorunları nedeniyle birtakım şahıslar bu paraların sayısal değeri olduğunu olduğunu düşünerek satışa sunuyor. Paranın ön yüz sağ üst köşesinde yazması gerekenden bir adet az sıfır yazdığını görenleri şaşırtıyor. Genellikle koleksiyonların bu paralara binlerce lira değer biçtiği de konuşuluyor.

Her ülkenin merkez bankalarında basılan banknotlarda birtakım amaçlarden dolayı basım sorunları olabilmektedir. Bu paralara denk gelen vatandaşlar ise parasal yönden bir sayısal değeri olup olmadığını merak ediyor. Son senelerde pek çok vatandaş bu tarz paraları internet üzerinden koleksiyonlar amacıyla satışa çıkardı. Büyük ilgi çeken bu paralara koleksiyoncuların binlerce lira paha biçtiği söyleniyor. Öte yandan tedavülde olan 5-10-20-50-100 ve 200 TL'lik banknotların sağ köşesinde yer alan basım hatası nedeniyle paha biçilemediği iddialar arasında yer alıyor. Bu amaçla bu tarz haberlere denk gelenler cebindeki parada bu tür bir hata olup olmadığını denetim ediyor.

5 TL oldu 20.000 TL 

A. Uçar'ın elinde tespit edilen 50 TL'lik banknot, başka paralardan farklılığıyla ilgi çekiyor. Paranın ön yüz sağ üst köşesinde '50' yazması gerekirken, basım hatasından ötürü yalnızca '5' yazıyor. Uçar, ilk başta düzmece bulunduğunu düşündüğü parayı, bankaya götürdü. Burada oluşturulan denetimde paranın yanlış basıldığı belirlendi. A. Uçar, bu tür yanlış basılan paralara koleksiyonerlerin büyük ilgi gösterdiğini söyleyerek "Basım hatası olan 50 TL'yi internet sitelerinden ve televizyonlardan daha evvel görmüştüm.
Ve bu paranın koleksiyonerler doğrultusundan ilgi gördüğünü ön görü ettim. Birkaç arkadaşımla görüşmem sonucunda yüksek fiyatlara alıcı bulunabileceğini bana söylediler. Görüşmelerim ardından 20 bin lira gibi bir fiyata benden alabileceklerini öğrendim. Para koleksiyoncuları ve bu para ile ilgilenenlerin benimle iletişime geçmelerini istiyorum" dedi.

Jandarma Genel Komutanlığı, İş Arayanlara Kapılarını Açıyor: 29 İşçi Alımı Başvuruları Başladı! Jandarma Genel Komutanlığı, İş Arayanlara Kapılarını Açıyor: 29 İşçi Alımı Başvuruları Başladı!

200 TL oldu 250.000 TL 

Ö. Demirci, yanlış basım bulunduğunu öne sürdüğü sağ üst köşesinde '200' yerine '2' yazan 200 TL'lik banknotu, koleksiyon sayısal değeri taşıdığını düşünerek 250 bin liradan satışa çıkardı. Demirci, müşterisinden aldığı 200 TL'lik banknotta farklılık bulunduğunu fark etti. Demirci, paranın ön yüzünde sağ üst köşesinde '200' yazması gerekirken '2' yazdığını gördü.

Daha sonra banknotu, para sayma makinesi ve para kalemiyle denetim eden Demirci, banknotun düzmece olmadığını belirledi. İnternette tetkik yapan Demirci, yanlış basım paraya koleksiyoncuların ilgisi bulunduğunu düşünerek, banknotu 250 bin liradan satışa çıkardı.

Demirci, parayı ilk gördüğünde iki sıfırın olmadığını fark ettiğini söyleyerek, "Araştırdığımda genellikle parada bir sıfırı eksik yanlış basımlar yapıldığını öğrendim. 200 lira 2 lira gibi gözüküyordu.

Hemen parayı makinadan ve kalemden geçirdim. Paranın gerçek bulunduğunu öğrendim. Bu şekilde yanlış basımlar genellikle 50 liralık banknotlarda, birkaç adet de 100 lirada bulunduğunu gördüm. 200 lira amacıyla ilk yanlış basım benim elimdeki bulunduğunu biliyorum. İnternet üzerinden satışa çıkardım. Şimdiden alıcısına hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

M. Şahin'in elinde tespit edilen 50 TL'lik banknot, başka paralardan farklılığıyla ilgi çekiyor. Paranın ön yüz sağ üst köşesinde '50' yazması gerekirken, basım hatasından ötürü yalnızca '5' yazıyor. İlk başta düzmece bulunduğu fikir edinilen para, bankaya götürülerek para sayma makinesinden ve düzmece para kaleminden başarı ile geçti. Yapılan incelemede, paranın yanlış basıldığı belirlendi.

75.000 TL verildi

M. Şahin, bu tür yanlış basılan paralara koleksiyonerlerin büyük ilgi gösterdiğini, kendine 75 bin TL öneri edilmesine karşın satmayı düşünmediğini ve koleksiyon gerçekletireceğini söyledi.