Emekli maaşları bilindiği gibi enflasyon oranları karşısında baya bir erimişti. Hükümette çareyi ek maaş vermekte buldu.

Yarın sabah 09.00'da hesapları kontrol edin... Bu sabah açıklandı! Emekliye ek maaş geldi! Ek olarak maaş almak isteyen vatandaşların ise yapması gereken tek işlem Sosyal güvenlik kurumuna ek maaş dilekçisini teslim etmek. Bu başvurular için vatandaşlardan ise herhangi bir şekilde ücret talep edilmemektedir. Genel olarak aranılan şartların başında ise 1800 prim günü ödemesi gelmektedir. 

Dul ve Yetim Aylığı Oranları

Dul kalan eşler vefat edenlerinin maaşlarının yüzde 50’si ile yüzde 75’i kadar ek maaş almaktadır. Bu oran emeklilik türüne göre değişiklik göstermektedir. Eğer vefat eden eş bağ kurlu ise o zaman kadınlara maaşın yüzde 50’si verilmektedir. Ancak vefat eden eş memur emeklisi ise bu seferde maaşın yüzde 75’i kadına bağlanmaktadır. 

Akbank bankamatik kartı olanlara 30.000 TL ödeme yapıyor! Son dakika haber! Akbank bankamatik kartı olanlara 30.000 TL ödeme yapıyor! Son dakika haber!

Ek Maaş Başvuruları Nasıl Yapılır?

Başvurular genel olarak Sosyal güvenlik kurumu il müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvuru yapacak olan adayların ilk olarak ölüm aylığı talep belgesi dilekçesini hazırlamaları ve teslim etmeleri gerekmektedir. Öte yandan adaylardan başvuru sırasında dilekçe dışında sadece kimlik belgesi talep edilmektedir. Başvuru yaptıysanız bunun takibini de yapmaya başlamalısınız

ilan365.net özel haber