Bu şartı taşıyanlar hemen başvuru yapsın! PTT’den anında 864 TL maddi yardım ödeniyor. Başvuru e-Devlet’ten yapılıyor. Maddi anlamda zor durumda olan vatandaşlar devlet tarafından sağlanan destek ödemelerini yakından takip ediyor ve kaçırmadan başvuru yapmak istiyor. Devlet desteği, çalışmayan, ev hanımı, işsiz, yaşlı, engelli ve hasta kişilere veriliyor. Elbette devlet desteği alabilmek için birtakım şartları yerine getirmek gerekiyor. Farklı destek kalemlerine farklı başvuru şartları bulunuyor. Peki devlet desteği başvuruları nasıl yapılır? Yaşlılık aylığı almak için başvuru şartları nelerdir?

Devlet tarafından vatandaşlara sağlanan sosyal haklardan biri de yaşlılık aylığı ya da 65 aylığı olarak bilinen yaşlı vatandaşlara bağlanan maaştır. Sosyal güvencesi bulunmayan, herhangi bir geliri olmayan vatandaşların hayatını daha rahat ilamı edebilmesi için devlet her ay düzenli maaş ödemesi yapıyor. Yaşlılık aylığı olarak bilinen bu maaş için başvuru şartı aranıyor. Peki 65 yaş aylığı başvuru şartları neler? Yaşlılık aylığı başvurusu nereye yapılır? 2021 güncel yaşlılık aylığı kaç TL? Yaşlılık aylığı ve 65 yaş aylığı başvuru detayları haberimizde…

bu-sarti-tasiyanlar-hemen-basvuru-yapsin-pttden-aninda-864-tl-maddi-yardim-odeniyor-basvuru-e-de-3

YAŞLILIK AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI

Yaşlılık aylığı, 65 yaş aylığı olarak da bilinir. Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan, geliri olmayan vatandaşlara devlet tarafından her ay düzenli olarak yaşlılık aylığı verilir. Yaşlı vatandaşların hayatını daha rahat sürdürebilmesi için bağlanan 65 yaş aylığı başvuru şartları arasında ekonomik anlamda herhangi bir gelirinizin bulunmaması yer almaktadır. Aynı zamanda emeklilik gibi sosyal güvencenizin olmaması da şartları arasındadır. Yaşlılık aylığı alabilmek için diğer bir koşul ise 65 yaşından büyük olmaktır. 65 yaşından büyük olan eşinin ya da Kendisinin herhangi bir geliri bulunmayan kişiler başvuru yapabilir.

bu-sarti-tasiyanlar-hemen-basvuru-yapsin-pttden-aninda-864-tl-maddi-yardim-odeniyor-basvuru-e-de-2

YAŞLILIK AYLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

65 yaş aylığı başvurusu yapmak için e-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesi altından işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yaşlılık aylığı başvurusu il ve ilçe merkezlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile de yapılabiliyor. Başvurular maaş alacak kişi tarafından şahsen yapılıyor. 65 yaş maaşı her ay düzenli olarak hesaplara yatıyor hesaba bulunmayan vatandaşlar PTT aracılığı ile maaş alabiliyor. PTT'ye gidecek durumda olmayan yaşlı vatandaşların maaşları ise yetkililer tarafından evlerine getiriliyor.

bu-sarti-tasiyanlar-hemen-basvuru-yapsin-pttden-aninda-864-tl-maddi-yardim-odeniyor-basvuru-e-de

2021 GÜNCEL YAŞLILIK AYLIĞI NE KADAR?

65 yaş aylığı düzenli olarak 6 ayda bir zamlanıyor. Yaşlılık aylığı enflasyon oranında zam alıyor. Şu anda güncel yaşlılık aylığı 864 TL olarak ödeniyor. Ancak Ocak ayında yapılacak zam ile birlikte yaşlı vatandaşlara ödenen 65 yaş maaşı da zamlanacak.

DEVLETİN YAŞLILARA SAĞLADIĞI DİĞER HAKLAR

Herhangi bir sosyal güvencesi olsun ya da olmasın devletin yaşlı vatandaşlara sağladığı başka haklarda bulunuyor. Bunlardan biri de şehir içi toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanmak. 65 yaş üstü vatandaşlar şehir içinde toplu taşımayı ücretsiz kullanabilirken aynı zamanda evde sağlık hizmeti, ücretsiz bakım hizmeti gibi birçok hizmetten da yararlanabiliyor.