Bu şartları taşıyanlara çocuk başına 1788 TL veriliyor! Çalışan herkesi ilgilendiriyor, karşılık yok, geri ödeme yok!

Yüzbinlerce kişi gerekli şartları taşımaları durumunda çocuk başına 1788 TL imkanından yararlanabiliyor. Çalışan herkesi ilgilendiren haberin detayları…

Ekonomi 29.09.2021 - 10:16 29.09.2021 - 10:16 Volkan Arık

Bu şartları taşıyanlara çocuk başına 1788 TL veriliyor! Çalışan herkesi ilgilendiriyor, karşılık yok, geri ödeme yok. Yüzbinlerce kişi gerekli şartları taşımaları durumunda çocuk başına 1788 TL imkanından yararlanabiliyor. Çalışan herkesi ilgilendiren haberin detayları…Çalışan anneler ve işverenlerle ilgili son dakika açıklaması yapıldı. Çocuğu olan ve çalışan anneler çocuk başına 2021 yılı için 1788,75 TL kreş parası alabiliyor. 150 ya da daha fazla kadın çalışanı olan işletmelerin mutlaka kreş açılması gerekiyor. Kreş bedelinin ise kadın çalışanlara ücretsiz olarak verilmesi gerekiyor. Çalışan annelerden kreş için para talep edilemiyor. Iş verenler ise kreş yükümlülüğünü yerine getirmeleri halinde kreş için her çocuk başına 1788,75 TL'den muaf tutuluyor.

Kadınların iş hayatında daha aktif olması ve devam edebilmesi için devletin sağladığı birçok imkan bulunuyor. Kadınların işgücü piyasasında olması için işverenlere de birtakım yükümlülükler düşüyor. Bu nedenle de 150 ve daha fazla kadın çalışanı bulunan işverenlerin kreş hizmeti yükümlülüğü bulunuyor. Bildiğiniz üzere yeterince kadın iş gücünün olmaması ekonominin gelişmesine engelliyor. Bakım sorumluluğu nedeniyle birçok kadın işlerini bırakmak zorunda kalıyor ya da hiç çalışamıyor. O nedenle de işverenlere kreş yükümlülüğü getirildi.

bu-sartlari-tasiyanlara-cocuk-basina-1788-tl-veriliyor-calisan-herkesi-ilgilendiriyor-karsilik-2

 150 VE DAHA FAZLA ÇALIŞANI OLANLAR KREŞ AÇMAK ZORUNDA

Genellikle kadınlar çocuk bakımı ya da yaşlı bakımı nedeniyle işgücü piyasasından uzak kalmak zorunda kalıyor. Bunun içinde geçtiğimiz yıllarda devlet tarafından işverenlere 150 ya da daha üstü kadın çalışanı olmaları halinde kreş açma zorunluluğu getirilmişti. Kurumsal bakım hizmeti olarak bilinen Anaokulu, Kreş ve Gündüz bakımevlerinin sayısının arttırılması bir seçenek olurken özellikle işverenlerin kreş açması kadınların aynı zamanda ücret ödemeden çocuğunu kreşe götürmesi anlamına da geliyor.

bu-sartlari-tasiyanlara-cocuk-basina-1788-tl-veriliyor-calisan-herkesi-ilgilendiriyor-karsilik-3

HERHANGİ BİR ÜCRET TALEP EDİLMİYOR

Kadın istihdamının arttırılması için aynı il sınırlarında 150 ya da daha fazla kadın çalışanı bulanan işverenlerin kreş hizmeti sağlaması zorunlu hale getirilmişti. İş veren tarafından kreş kurulması durumunda kadınlardan herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ayrıca işverenler kreş hizmetini çeşitli kurum ve kuruluşlarla anlaşarak da sağlayabiliyor. İlköğretim çağı öncesinde çocuğu bulunan kadınlar çalıştıkları sırada çocuklarını işverenini açtığı kreşe gönderebiliyor. Ayrıca kreş hizmeti kapsamında çocuğun sabah kreşe götürülmesi ve akşam anneye teslim edilmesi de yer alıyor. Yani servis ücreti de kadın çalışanlardan talep edilmiyor tamamen karşılıksız olarak sağlanıyor.

bu-sartlari-tasiyanlara-cocuk-basina-1788-tl-veriliyor-calisan-herkesi-ilgilendiriyor-karsilik-1

VERGİDEN MUAF TUTULUYOR

İşverenler, zorunlu olsun olmasın kadın çalışanlarına kreş ve gündüz bakımevi hizmeti vermeleri durumunda bu hizmeti sağladıkları Her çocuk için vergiden muaf tutuluyor. Çocuk başına 1788 TL olan kreş ödemeleri kesinlikle gelir vergisi kapsamına alınmıyor. İş verenler doğrudan kreş hizmeti sağlarsa vergiden muaf tutuluyor ancak vergi mükellefi olan Kreş ve Gündüz bakımevlerinden hizmet satın almaları durumunda birtakım Şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bu şartlar ise ödemelerin doğrudan hizmet alınan kuruma yapılması, kreş ve gündüz bakımevlerinin vergi mükellefi olması şeklinde belirlendi. Ayrıca hizmet satın alan işverenlerin 1788,75 TL'lik vergiden muaf oldukları tutar dışında kalan tutarları vergilendirmeleri gerekiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@