Son Arap satışı sağlık sektöründen geldi. Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) bu defa ilaç firmasını satın aldı.

Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ), steril enjekte edilebilir ürünler üreticisi olan Birgi Mefar Group’u satın almak için anlaşmayı imzaladı.

ADQ Sağlık ve Yaşam Bilimleri Portföyü İcra Direktörü Fahad Al Qassim gerçekleşen anlaşmadan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"BMG'nin çeşitlendirilmiş teklif ve üretim yetenekleri, biz BAE'nin sağlık ve yaşam bilimleri platformunu şekillendirmeye devam ederken şirketi büyüyen portföyümüze stratejik bir ek yapıyor. Türkiye, yatırımlarımız için önemli bir pazar ve BMG, ilaç geliştirme ve üretiminden paketleme ve soğuk zincir dağıtımına kadar ilaç tedarik zincirinde güçlü bir varlık getiriyor. Bu entegre yetenekle, yerel uzmanlığı artırabileceğine ve bölgenin önde gelen farmasötik merkezi olarak BAE'nin kaliteli sağlık ürünleri üretme ve dağıtma becerisini geliştirebileceğine inanıyoruz."

Birgi Mefar Group CEO'su Faik Somer ise gerçekleşen satış sonrası şu ifadeleri kullandı;

"ADQ'nun portföyüne katılmak, teklifimizi yükseltecek ve BAE ve daha geniş MENA bölgesi gibi kazançlı pazarlarda ölçeklenmemizi sağlayacak yolculuğumuzda heyecan verici bir adım. 50 yılı aşkın bir süredir, kendimizi kaliteli sağlık hizmetlerine adadık ve ADQ'nun desteğiyle, küresel sözleşme geliştirme ve nihayetinde uzun vadeli sürdürülebilir büyüme sağlayacak steril ürünlerin üretiminde mükemmellik sunmak için daha güçlü bir konumda olacağız. Bu, ADQ'nun BAE'de tam entegre bir sağlık ve yaşam bilimleri platformu oluşturma çabalarının bir parçası olarak geliyor. ADQ'nun hızla büyüyen bir enjekte edilebilir madde pazarına ve aşılar gibi yüksek değerli tedavilere maruz kalmasını sağlayacak ve ayrıca büyük çok uluslu şirketlerden yerel ve bölgesel oyunculara kadar geniş bir müşteri ağına erişim sağlayacaktır. Ayrıca satın alma, BMG'nin ADQ'nun steril sağlık ürünleri ve enjekte edilebilir çözümler de dahil olmak üzere üretim, dağıtım ve ticarileştirme yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan Sağlık ve Yaşam Bilimleri portföyüne katılmasını sağlayacak.”
 

Dikkat çeken ayrıntılardan birisi de bu yılın başlarında 90'dan fazla ülkede varlığı bulunan İsviçre merkezli bir ilaç üreticisi olan Acino'yu da satın alan ADQ'nun, 2021'de BAE'nin önde gelen ilaç üreticilerinden Pharmax ve Mısır'ın önde gelen ilaç şirketlerinden biri olan Amoun'u da satın almış olması.

Sedat Peker'in İfşa Ettiği Ve Türkiye'yi Yönetti Dediği Turgut Yılmaz Kimdir? Ne İş Yaptı? Şirketleri Neler? Öldü mü? Sedat Peker'in İfşa Ettiği Ve Türkiye'yi Yönetti Dediği Turgut Yılmaz Kimdir? Ne İş Yaptı? Şirketleri Neler? Öldü mü?

ADQ ayrıca Hindistan'ın en büyük biyofarmasötik şirketi Biocon Biologics Limited'de azınlık hissesine sahip olması ile de dikkat çekiyor.