Şimdi size ilginç ve bir o kadar da kokutucu sonuçlar getirecek bir buluştan bahsediyoruz. Ülkemizde ve dünya genelinde sanki yeni bir haber gibi ve vampir haberine indirgenen konu aslında hiç o kadar sıradan değil. Yani bu kadar yüzeysel geçiştirilecek bir durum değil zira çok eskilere dayanıyor.

Ülkemizde “vampir efsaneleri gerçek oldu” haberleri ile tekrar gündeme gelen gelişme ABD'de yaşandı. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada kullanılan yaşlı farelere genç farelerin kanı enjekte edildi. Kan naklinin ardından yaşlı vampirlerin organlarının gençleştiği ve bilişsel yeteneklerinin geliştiği ortaya çıktı.

Ortaya yaşlı farelerin gençleşmesi ile çıkan sonuçların efsanelerdeki vampirlerin sürekli genç olması durumuna benzetilmesi vampir efsanesi olarak gündeme taşındı fakat bu gelişmenin getireceği sonuçlar düşündürücü.

Bilim insanlarının yaşam süresini uzatma ve hasta insanları iyileştirebilmek için kullanmayı amaçladıklarını duyurdukları bu çalışmanın henüz insanlar üzerinde etkili olup olmadığı kesinlik kazanmış değil denmekte.

maxresdefault-16

Öncelikle ilginç olan kan nakli ile gençleşme haberleri aslında yeni değil. En son ABD'de bulunan Ambrosia isimli bir şirket taze kan ile bu durumun aşılacağını söylemişti. Kurucu Jesse Karmazin, genç kişilerden alınan kanların dinçlik kazandırdığını söylemiş ve genç kişilerden alınan ve kan grubunuza uyan 1 litre kan için 8 bin dolar ödemeyi dillendirmişti.

Meteoroloji Dışarı Adım Atmayın Diyor! Sağanak Yağış Cumartesi Pazar Günlerini Esir Aldı! Meteoroloji Dışarı Adım Atmayın Diyor! Sağanak Yağış Cumartesi Pazar Günlerini Esir Aldı!

Ambrosia'nın 2019 yılında Los Angeles, San Francisco, Omaha, Tampa ve Houston'da 5 şubesi bulunuyordu ve bu şekilde nakilleri zaten gerçekleştiriyordu. Ancak şirketin bilimsel olarak hiçbir dayanağı yoktu ve buna rağmen yasal olarak herhangi bir engele takılmıyordu.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Ambrosia isimli şirket, gençleşme formülü olarak 16-25 yaş arasındaki donörlerden aldığı kanı litresi 8 bin dolardan 30 yaş üstü müşterilerine rahatlıkla satıyordu. Şirketin 2019 yılı Eylül ayında yoğunluk sebebi ile bir bekleme listesi bile oluşmuştu.

maxresdefault-3-e1484668047680

Şimdi tekrar gündeme gelen deney ise aslında 2014 yılında da ülkemizde haber olmuş ve Amerika’da yayınlanan bilim dergisi ‘Nature Medicine’de yer almıştı. Araştırma yeni bir araştırma olarak, gençlerden alınan kanın yaşlanmanın etkisini tersine çevireceği haberi ile duyurulmuştu.

2014 yılında ABD’de Harvard ve Stanford üniversitelerinden bilim insanlarının yaptığı bu çalımaya göre genç kan hem beyni ve hem de kasları gençleştiriyordu. Araştırmalar, insan yaşına göre 20 ve 60’a denk gelen iki grup fare üzerinde gerçekleştirilmiş ve genç farelerden alınan kan, yaşlı farelere nakledilmişti. Sonuç ise şimdiki haberlerde yer alan sonuçlardı. Yani gençleşme mümkündü.

Zaten 2019 yılında haber olan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Ambrosia isimli şirket de bu araştırma ve deneylerinde ortak olan Stanford Tıp Fakültesi mezunu Jesse Karmazin tarafından kurulmuştu.

Şimdi aslında 2014 yılında medyaya yansıyan çalışma 2019’da şirketleşme ile zaten gündeme gelmiş ve seri uygulanmaya başlanmıştı. Ancak bir fısıltı ve şehir efsanesi olarak dillendirdiğimiz, aslında ölümsüzlük ya da yaşlanmama, hastalıktan kurtulma gibi iddialar ve konuşulan canlı örnekleri halen duruyorken şimdi bu haberin yeni gibi gündeme gelmesi akıllara bir soru daha getirmiş durumda. Acaba bu uygulama halka indirgeniyor mu? Uygulama ve süreçler artık gözler önünde bir sektöre dönüşüyor ve bir sır olmaktan daha doğrusu bir sınıfa hizmet etmekten kurtuluyor mu?