Emeklilerin kaçı 5000 TL ikramiyeyi almaya hak kazanıyor? SSK Bağ-Kur EYT ve Emekli Sandığı'ndan maaş alanlar, eğer bu tarihe kadar başvurmadıysanız ikramiyeleri unutun. Kıl payı 29 Ekim ikramiyesini kaçıranlar belli oldu.

Emeklilere uzun süredir beklenen 5 bin TL'lik özel ödeme ekimde yapılacak. Bu destekten faydalanacak emekli sayısı yaklaşık 15.5 milyon. Ancak bu ödemenin bazı koşulları bulunuyor ve bu şartlara uymayan emekliler ya bu ödeme hakkını kaybedecek ya da aldıklarını geri iade edecekler.

Hangi Tarihe Kadar Süre Verildi?

Emekliye bu özel ödemeden faydalanabilmek için belirlenen son tarih 30 Eylül 2023. Bu tarihten sonra emekli olup, ekimde herhangi bir gün sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar bu ödemeden yararlanamayacaklar.SGK, emeklilik ve istihdam süreçlerini yakından izleyerek, bu ödeme için işten ayrılıp sonra tekrar işe girenleri tespit edecek. Eğer bu duruma düşenler varsa, aldıkları 5 bin TL'yi faizleriyle birlikte geri ödemek zorunda kalacaklar.

En Düşük %25 Oranda Ödeme Yapılacak

Emekli desteği alacak olanların aile bireyleri de bu ödemeden pay alacak. Örneğin, eğer emekli bir bireyin eşi ve iki çocuğu varsa; eşi bu ödemeden yüzde 50, çocuklar ise yüzde 25'lik pay alacak.

Ödemeden Yararlanamayacak Emekliler de Var

Bazı emekliler bu özel ödemeden faydalanamayacak. Bu durumdaki emekliler arasında emeklilikten sonra devlet memurluğuna geçenler, Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenler ve bazı özel statülü kişiler bulunuyor. Ayrıca, meslek hastalığı ya da iş kazası nedeniyle sürekli olarak çalışamayacak durumda olan emeklilere, bu durumlarını belirleyen oranlara göre ödeme yapılacak.

SGK'da Kariyer Kapısı Açılıyor: Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı İçin Büyük Fırsat! SGK'da Kariyer Kapısı Açılıyor: Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı İçin Büyük Fırsat!

Tek Seferlik Ödeme Yapılacak

Ekim ayında emeklilere tek seferlik olarak yapılacak olan bu özel ödemenin toplam maliyeti, yaklaşık 77.5 milyar TL olarak öngörülüyor.