Emekli olmak günümüzde son derece önemlidir. İster kamu sektöründe olsun ister özel sektörde olsun, insanlar yaşamlarını yaşlandıklarında da devam ettirebilmek için mecburen emeklilik için kolları sıvıyor.

Emekli olmak günümüzde son derece önemlidir. İster kamu sektöründe olsun ister özel sektörde olsun, insanlar yaşamlarını yaşlandıklarında da devam ettirebilmek için mecburen emeklilik için kolları sıvıyor. İyi bir yaşamı hak ettiğini düşünen her birey emekli olabilmek için çok çalışıyor. Ancak emekli olabilmek için her gün farklı bir yasanın çıkması ya da bu sürecin uzatılması insanlarda ciddi anlamda bir umutsuzluk da yaratıyor.

Emeli olmak için birçok farklı yola başvuran vatandaşlar sigorta giriş tarihi bakımından da erken emekli olabilme hakkı elde edebilecekler. Fakat erken emekli olabilmek için de birtakım şartlarına yerine getirilmiş olması gereklidir. 1999 yılı öncesinde sigortası başlamış olan birçok vatandaş henüz erken emekli olabileceğinden haberdar değildir. Ancak bu artık mümkün ve 1999 yılından önce sigorta başlangıcı olan kişiler erken emekli olabilme hakkına sahip olabiliyor. Fakat bunun için diğer emeklilik şartlarının da bilhassa yerine getirilmiş olması gerekiyor.

Erken Emekli Olabilmek İçin Ne Tür Şartlar Vardır?

Kişiler 9 Eylül 1999 yılı içerisinde ya da daha önce sigorta giriş tarihine sahipse bu kişielr erken emeklilik için ilk hakka sahip olacak kişilerdir. Bununla birlikte bu tarihten önce sigortlaı olmaya hak kazanan kişiler 3600 prim gün ödemesine sahipse ya da 15 yıl sigortalı olarak çalışmış ise kişiler emekli olmaya hak kazanabilirler. Ancak bunun için de yine kişilerin birçok şartı yerine getirmiş olması gerekiyor.

9 Eylül 1999 tarihinde ve 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigortlaı olarak iş hayatına giren kişiler ise 4500 prim günü ödemesi şartı ile emekli olma haklarına sahip olabileceklerdir. Bu kişiler 25 yıllık sigortalı olma süreçlerini de tamamlamış olmalıdırlar. 30 nisan 2008 tarihi sonrasında ise sigorta girişi bulunan kişiler 5400 iş günü prim ödemeleri gerekiyor. Aynı zamanda 25 yıllık da bir çalışma hayatlarının bulunması aranılan şartlardandır.

1999 Öncesi Kişilerin Emekliliğinde Aranan Şartlar

1999 öncesinde kişilerin sigortaları başlamış ise bu kişilerin çeşitli şartları yerine getirmeleri gerekir. Bu kişiler belirtilen tarihlerde sigorta girişine mutlaka sahip olmalıdırlar. Aynı zamanda 3600 prim gün ödemesi tam olarak dolmuş olmalıdır. En az olarak 15 yıl sigortalı olarak çalışmış olmalıdırlar. Bununla birlikte SGK bünyesinde herhangi bir borçlarının bulunmaması da gerekir. Bunlara ek olarak bu kişilerin çalışılan şirket ya da firmanın SGK’ya durumu mutlaka bildirmesi gerekir. Diğer tüm şartların da tamamlanmış olması gerekir.

Erkeklerin Emekli Olma Yaşları Kaçtır?

Erkeklerin emekli olma yaşları farklılık gösterir. 24 Mayıs 2002 ile 23 Mayıs 2005 arasında şartlar uygunsa 56 yaşında emekli olabilirler. Bununla birlikte 24 Mayıs 2005 ile 23 Mayıs 2008 arasında belirlenen durumlar gerçekleşmiş ise 57 yaşında emekli olabileceklerdir. 24 Mayıs 2008 ve 23 Mayıs 2011 arasında 58 yaşında, 24 Nisan 2011 ve 23 Mayıs 214 yılları arasında ise 59 yaşında emekli olma hakkı doğar.