Yaşanılan politikalar sonrası ilk defa Türkiye işçilerin en kötü koşullarda yaşadığı 10 ülkeden biri de oldu.

Türkiye'nin yeni utancı Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu tespiti ile geldi.

ITUC yani Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Türkiye'yi, aralarında Afrika’nın 1.5 milyon nüfuslu krallığı Eswatini’nin de olduğu, işçilerin en kötü koşullarda yaşadığı 10 ülkeden biri olan listeye dahil etti.

ITUC'ın yayınladığı “Küresel Haklar Endeksi 2022'' raporunda Türkiye de, Myanmar, Filipinler, Eswatini ve Guatemala gibi işçilerin kötü koşullarda bulunduğu dünyadaki ilk 10 ülkeden biri oldu.

eSwatini: ICJ urges multinational mobile telecommunications company MTN to immediately restore internet access in eSwatini | International Commission of Jurists

Sıralama ise ayrıca bir utanç kaynağı oldu ki şöyle; Bu 10 ülke de Belarus, Brezilya, Kolombiya, Mısır, Bengaldeş, Türkiye, Myanmar, Filipinler, Eswatini ve Guatemala olarak sıralandı.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul milletvekili Erdoğan Toprak ise son utanç raporunu değerlendirirken, raporda Türkiye ile ilgili, ‘sendika üyesi olan işçilere şiddet uygulandığı, iktidarın grev yasakları, iktidarın ve özel sektörün sistematik şekilde sendika düşmanlığı yaptığı' yönünde saptamalara yer verildiğini belirterek şöyle dedi;

İşçi haklarında Afrika’daki tek krallık seviyesine indik

“Türkiye'nin işçi hakları açısından dünyadaki kötü koşullara sahip ilk 10 ülke arasında yer alması ülkemiz adına utanç vericidir. İşsizliğin arttığı, çalışanların yüzde 70'ten fazlasının asgari ücret aldığı bir ekonomik ortamda artık asgari ücret ortalama ücret haline gelmiştir”

Sözcü'ye konuşan Toparak'ın verdiği bilgiler dikkat çekerken daha da çarpıcı şu bilgi göze çarptı;

Küresel Haklar Endeski'nde Türkiye'nin 3 basamak altında bulunan Eswatini, 15 eşi olan Kral Mswati tarafından yönetiyor ve ortalama yaşam süresi 60 yıl olan bu Afrika ülkesinde halkın büyük bölümü günde 17 lira (1 Euro) gelirle yaşamaya çalışıyor.

Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme

Swaziland Kralı ülkesinin adını değiştirip 'eSwatini Krallığı' yaptı - Seyahat haberleri – Sözcü