AKP iktidarının vatandaşa yüklediği Kur Korumalı Mevduat hesabı sadece 6 ayda patlarken, 18 TL'ye dayanan dolar kuruna karşı gelen yeni hamle ise detayları ile "yok artık" dedirtti. Zira parayı getirmelerine bile gerek yok.

Yaşanılan son gelişmelerin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından bazı varlıkların ekonomiye kazandırılması hakkında tebliğ Resmi Gazete'de yayınlandı.

TBMM Açılışına Öne TİP Damga vurdu Sonra CHP! Meral Akşener de Katılmadı! Erdoğan Neler Söyledi? Neler Yaşandı? TBMM Açılışına Öne TİP Damga vurdu Sonra CHP! Meral Akşener de Katılmadı! Erdoğan Neler Söyledi? Neler Yaşandı?

Tebliğe göre gerçek ve tüzel kişiler, yurt dışı ve yurt içi varlık barışı uygulamasından 31 Mart 2023'e kadar Türkiye'deki banka veya aracı kurumlara bildirim veya beyanda bulunmak suretiyle yararlanabilecekler ve de bu varlıklara ilişkin olarak vergi dairelerine herhangi bir beyanda bulunulmayacak.

Yeni Varlık Barışı Detayları Nelerdir? Yeni Şartlar Neler? Eklenen Hangi Maddeler Var? Neler Dahil Edildi? Türk Olamak Gerekmiyor Mu? Zararı Nedir? Amaç Ne? Kimler Faydalanacak? Kimler Faydalanabilir?

Gerçek ve tüzel kişiler bu kapsamda, yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile yurt dışı kredilerin ve sermaye avanslarının kapatılmasında kullanılan varlıklar için tek bir bildirim vereceklerken beyan edilen varlıkların Türkiye'deki banka ve aracı kurumlardaki hesaplarda en az 1 yıl süreyle tutulması halinde vergi oranı sıfır olarak uygulanacak.

Ayrıca bu kapsamda ödenen peşin vergilerin ilgilinin başvurusu üzerine iade edileceği de belirtilirken kamuoyunda da paranın nereden geldiği ya da kimin yatırdığı sorgulanmayacağı için düzenlemenin "yine bir kara para operasyonu" olduğuğu dillenmeye başladı.

Yeni Varlık Barışı Detayları Nelerdir? Yeni Şartlar Neler? Eklenen Hangi Maddeler Var? Neler Dahil Edildi? Türk Olamak Gerekmiyor Mu? Zararı Nedir? Amaç Ne? Kimler Faydalanacak? Kimler Faydalanabilir?

HaberSol'a konu ile ilgili açıklama yapan Eski Sayıştay Denetçisi ve Devlet Denetleme Kurulu eski üyesi Kadir Sev'in ise konunun denetimsizliğine dikkat çektiği görüldü.

Kadir Sev, aslında uzatılan ama "yeni" kısmının altını çizdiği bu varlık barışı ile ilgili "varlıklarınızı getirmeniz dahi gerekmiyor." derken "masum  değil" açıklaması ile dikkat çektiği konu ile ilgili şu bilgileri paylaştı;

30 Haziran'da sona ermişti: Varlık Barışı'nda başvuru süresi uzatıldı - Yeni Şafak

"Önceki varlık barışının süresi Aralık 2021’de bitmişti, Cumhurbaşkanı Kararı'yla 30 Haziran 2022’ye değin uzatılmıştı. Yeniden uzatılması için yasa çıkarılması gerekiyordu.

Bu sorunu son dakikalara kadar gizli tuttukları bir önerge vererek çözdüler. AKP’li 74 milletvekilinin verdiği torba yasa teklifinde varlık barışını ilgilendiren bir düzenleme yoktu. Plan ve Bütçe Komisyonunda da eklenmemişti. Genel Kurulda teklifin 50’nci maddesi görüşülürken değişiklik önergesi verildi. Önerge üzerine kimse söz istemedi. Üç dakika sonra madde oylanıp kabul edilmişti.

BU DEFA ÖNCEDEN OLMAYAN ÖZELLİKLER EKLENDİ

Varlık barışının süresi 31 Mart 2023’e değin uzatıldı. Ancak bu yasada öncekilerde olmayan özellikler var: Yurt dışındaki kayıt dışı taşınmazlar barış (af) kapsamına alındı. Dahası varlık barışından yararlanabilmek için vergi yükümlüsü olma koşulu kaldırıldı. Türk vatandaşı olmak da gerekmiyor.
Parayı nereden bulduğunuz ya da kimin yatırdığı önemli değil

Vergi yükümlüsü olmayanların neden varlıklarını gizleme gereği duyduklarını ve neden varlık barışından yararlanmak isteyeceklerini anlamak ise kolay değil. Bu değişikliğin altında masum olmayan gerekçeler aramalıyız.

Yurtdışında altınınız, döviziniz var ve getireceğim diyorsunuz. Ancak varlıklarınızı getirmeniz dahi gerekmiyor. 'Yurtdışındaki borçlarımı ödedim' demeniz yeterli. Türkiye'deki bankaya 'şu kadar para getiriyorum' dediğinizde size tamam diyorlar. Nereden bulduğunuzu sormuyorlar, belge gerçek mi diye kontrol etme yükümlülüğü yok. Vergi ödemiyorsunuz, yasada, hiçbir şekilde vergi incelemesi yapılmaz yazıyor.

KARA PARA AKLAMANIN ÖNÜ AÇILDI

Adınıza bir hesap açtınız örneğin ya da var olan hesabınıza bu bildirdiğiniz para aktarıldı. Kimin aktardığı hiç önemli değil. Birisinin sizin adınıza yatırması yeterli. Onu da sormuyorlar. Fakat bu kara para aklanmasının önünü açar. Böylece paralar toplanıp birilerinin hesabından aktarılabilir. Ayrıca 'düzeltme bildirimi'yle miktarı azaltmak ya da artırmak da mümkün. 2,5 milyonu 150 milyona da çıkarabiliyorlar.

Tebliğe göre miktar ay içerisinde düzeltilebiliyor. Tebliğde verilen örnek de ilginç. Örneğin 5 milyon getireceğim dediniz bunu 7,5 milyona çıkarabiliyorsunuz ya da 2,5 milyona düşürüyorsunuz. Kaç para geleceğine bilmiyorlar dolayısıyla. Bu da 'bir para mı toplanacak' sorusunu akıllara getiriyor.

Türkiye'deki vatandaşlara da bu hak taşınmazlarda tanınıyor. Sizden tapu harcı yani vergi alınmıyor."