Türkiye genelinde beklenen yağışlar bu hafta ülkeye giriş yaptı ancak yağışların halen daha beklenen seviyeden uzak olduğu bildiriliyor. Özellikle bu yılın sonbahar mevsiminde Türkiye adeta kuraklığın esiri oldu.

Ziraat Bankası en düşük faiz oranlarını uyguluyor! Nakit ödeme yapıyor! 25.000 TL ödeme yapılacak! Ziraat Bankası en düşük faiz oranlarını uyguluyor! Nakit ödeme yapıyor! 25.000 TL ödeme yapılacak!
Türkiye genelinde beklenen yağışlar bu hafta ülkeye giriş yaptı ancak yağışların halen daha beklenen seviyeden uzak olduğu bildiriliyor. Özellikle bu yılın sonbahar mevsiminde Türkiye adeta kuraklığın esiri oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bu yılın Eylül, Ekim ve Kasım aylarının kuraklık verilerini paylaştı.

Kasım ayı kuraklık haritası
Haritalar incelendiğinde Türkiye'nin son üç ayda ciddi bir kuraklık yaşadığı görülüyor. Tarımsal sulamanın ölçüsüz olarak kullanılması, barajların ve su kaynaklarının çeşitli sanayi atıklar ve zirai ilaçlarla kirletilmesi nedeniyle tatlı su kaynaklarının yok oluşa gittiği kaydedildi.

"Vahşi sulama sistemlerine dikkat etmek gerekiyor"


Çölleşmeye dair Türkiye'de on yıllardır gerekli adımların atılmadığını kaydeden Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, durumun ciddiyetini anlattı. Bu yıl özellikle sonbaharda beklenen yağış oranından çok daha düşük bir yağış seviyesiyle karşılaştıklarını aktaran Çandır, tüketim alışkanlıklarının mecburen değişmesi gerektiğini ifade etti.

3 aylık kuraklık haritası
Ülkede suyun dörtte üçünün tarımsal sulamada kullanıldığını aktaran Çandır, bu sistemlerin ezici çoğunluğun "vahşi sulama sistemleri" olduğunu söyledi. Çandır, su tasarrufu için öncelikli olarak tarımsal sulama yöntemlerini gözden geçirmek gerektiğini kaydetti.

"Türkiye'de su kaynakları tehlikede"


Çandır, kar yağışının ve gerekli soğuğun görülmemesi nedeniyle tarımsal alanlardaki zararlı böceklerle mücadelede zor durumlarla karşılaşılabileceğini aktardı. Meteorolojik kuraklığın neticesinde tarımsal ve hidrolojik kuraklığın meydana geldiğini belirten Çandır, ülkedeki akarsu, göl ve göletlerin büyük tehlike altında olduğunu söyledi.