Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada vatandaşların beklediği doğalgaz desteği başvuruları artık başlıyor. Peki Doğal gaz desteği başvurusu nasıl ve nereden yapılır? Ne kadar doğalgaz desteği verilecek?

SGK'da Kariyer Kapısı Açılıyor: Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı İçin Büyük Fırsat! SGK'da Kariyer Kapısı Açılıyor: Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı İçin Büyük Fırsat!

Doğalgaz Tüketim Desteği başvuruları için sabah saatlerinden itibaren işlemler başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık başvuruların 18 Şubat tarihinde başlayacağını ve e-devlet üzerinden başvuru yapılabileceğini söylemişti. Doğalgaz desteği başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar e-devlet girişi yaptıktan sonra sosyal yardım başvuru hizmeti ekranında kendilerinden istenen bilgileri doldurduktan sonra başvuru formunu gönderebilir.

Ne kadar ödeme yapılacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptığı açıklamada ödemelerin Mart ayı içinde vatandaşlara yapılacağını söyledi. doğalgaz tüketim desteği başvurularının ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak açıldığını belirten bakan Yanık, İki dönem olarak belirlenen ödeme tutarlarında ısıl haritanın baz alındığını dile getirdi. Bakan yönü aynı zamanda belirlenen destek tutarları 1450 ile 1150 TL arasında değişeceğini dile getirdi.

Doğalgaz aboneliği olan herkes başvuru yapabilir

Doğalgaz alt yapısı bulunan ve doğalgaz aboneliği bulunan tüm ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuru yapabileceğini söyleyen bakan Derya Yanık, “Doğalgaz Tüketim Desteğini hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelere vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, e- Devlet’ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra hak sahipliği bulunan vatandaşlarımız PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yatırılacak.” dedi.