SGK son dakika açıkladı bu şartı yerine getiriyorsanız yazılı başvuru yapın! EYT'li olmayan üzülmesin

10 sene çalışan artık emekli oluyor! Bugün flaş olarak açıklandı! Söylendiği gibi 10 yılda emeklilik gerçekleşiyor. Artık on yıl çalışana emekli olma yolu açıldı. Bu haber toplumda birçok kişinin ve dolayısı ile ailesinin yaşamını değiştirecek gibi görünüyor. Çalışma süresi kısa olanlar için bu fırsat kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak görülüyor.

Emeklilik yaşı tüm dünyada olduğu gibi oldukça yükselmiş ve emekliliğe yaklaşanları bu olay çok etkilemişti. Ancak çıkan yeni karar ile bu durum değişiyor. Daha erken emeklilik artık hayal değil, gerçekleşiyor.
10 yıl çalışanın emekliliği hak edeceği söylentisi epeydir halk arasında dolaşmaktaydı. Ancak haber yeni geldi. Artık bir söylenti olmaktan öte duruma geçti, erken emeklilik artık gerçekleşiyor.

Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bazı kronik hastalık sahibi çalışanlar, SSK, BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığı mensubu iseler, erken emeklilik yani malulen emeklilik hakkını elde edebilecekler. Çalışırken kaza geçirenler de bu listeye dahildir.

On yıl çalışmış ve 1800 iş günü karşılığı prim ödemiş olanlara kesin malulen emeklilik hakkı tanınmış durumda. Elbette malulen emekliliği gerektirecek sağlık durumu tam teşekküllü bir devlet hastanesinde sağlık heyeti raporu ile belgelenmeli. Özür toplamının yüzde atmış ve üzerinde olması şartı aranıyor.

Oluşan özrün mutlaka çalışmaya ve prim ödemeye başladıktan sonraki süreçte gerçekleşmesi şartı aranıyor. Bunun dışında başka biri tarafından bakım ile yaşamını sürdürecek bir sağlık sorunu yaşayanlarda malulen emeklilik şansını kazanacaktır.

Erken Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Erken emekli olmak isteyenlerin sağlık durumlarını belgelemek zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun için en yakın devlet hastanesinden sağlık heyetine başvurusu yapmak mecburiyetleri var. Alacakları yüzde atmış ve üstü özür raporu ile başvuracaklardır.

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

Ancak bu başvuru öncesi SGK’ya bir dilekçe ile başvuracaklardır. SGK’nın yönlendirmesi ile gerekli yönlendirilen sağlık kuruluşundan heyet raporu alacaklar ve işlem bu rapor ile yürütülecektir.
Belli rahatsızlık ve özürler yüzünden çalışamayan ya da çalışmakta zorlanan, işini kaybeden veya iş bulmaları olanaksızlaşan kişiler için emekli olma şansı doğmuştur. Bir an önce dilekçe ile başvurularını yapmalarında fayda vardır.