Emekli olmak amacıyla yatırılan primler, isteyen sigortalı vatandaşlara iade ediliyor

Bunlara Dikkat! Emekli Olmayan Müracaat Ederek Parasını Geri Alıyor! Emekli olmak amacıyla yatırılan primler, isteyen sigortalı vatandaşlara iade ediliyor. Yaş koşulunu dolduran fakat eksik prim sebebiyle emekli olamayanlar ile tavanı aşmış ödemesi bulunanlar iadeden faydalanabiliyor. Işte primini geri almak isteyen vatandaşlara müjdeli haberin ayrıntıları ve çok daha fazlası haberimizde...

Emeklilik açısından 3 koşul aranmaktadır: sigortalılık süresi, yıl ile yaş kriteri. Bu koşulları yerine getirenler emekli maaşı alabiliyor. Fakat bazı sigortalı vatandaşlar, çeşitli sebeplerle yaş ile yıl koşulunu tamamladığı halde primini tamamlayamıyor. Söz konusu sigortalı vatandaşların emekli olmaları açısından sistem, doğum ve askerlik borçlanması gibi çeşitli avantajlar da sunuyor.

2008 Yılına Dikkat!

Borçlanma avantajlarına rağmen prim gününü tamamlamayacak durumda olan vatandaşlar yani emekli olma imkanı kalmayanlar, ödemiş oldukları sigorta primlerinin iadesini talep edebilir. Askerlikte de doğum borçlanması yapanlar borçlanma tutarını geri alabiliyor. Primleri iade almak amacıyla kişinin bağlı bulunduğu ilçede bulunan Sosyal Güvenlik merkezine ya da il müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapması gerekir.

emekli-2021-1

Kanuni Hak Sahipleri

Vakıfbank’tan Kredi Başvurusu Gerçekleştirmek İsteyen Bireyler İçin İyi Haber: 30 bin TL Ödeme Geliyor Vakıfbank’tan Kredi Başvurusu Gerçekleştirmek İsteyen Bireyler İçin İyi Haber: 30 bin TL Ödeme Geliyor

 BAĞ-KUR’lular açısından tarih ayrımı gerçekleştirilmeden ödemiş oldukları bütün filmler geri veriliyor. Bu primler ise sadece malullük ile yaşlılık ve ölüm sigortaları açısından geçerlidir. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi biçiminde olmaktadır. Bunu ise hayatını kaybeden sigortalı vatandaşların Kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Kanuni mirasçılara ölüm aylığı yani dul ile yetim maaşı bağlanmamış olması gerekir.