Tek bir işlemle tüm hayallerinize kavuşuyorsunuz. SGK tarafından resmen açıklama geldi. 20 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik müjdesi detayı haberimizde.

Ev hanımlarına emeklilik ile ilgili haberler gelmeye deavm ediyor. SGK'lı emekli olmak anlamında belirlenen ve aranan esas şartlar arasında yaş, prim ve sigortalılık süreleri olarak öneme haizdir. Fakat SGK doğrultusundan başlatılan çoğu değişik uygulamalar sonrasında hayatı boyunca çalışmayan ve sigorta primi ödemeyen ev hanımlarının önündeki zorluklar kalkacak. SGK-SSK ortaya koyduğu mevzuatlarında oluşturulan düzenlemeler bağlamında bu vatandaşların emeklilik müjdelerinden yararlanılması amaçlanıyor. 

20 yıl evli kalana emeklilik var mı?

SGK-SSK şimdi açıkladı! Tek bir işlemle maaş bağlanacak! 20 yıl evli kalana emeklilik müjdesi resmen geldi. Çalışma hayatında hiç olmayan ev hanımları bağlamında emeklilik şartlarında yeni değişiklikler yapılması ortaya konuluyor. 

SGK tarafından konuyla ilgili olan departmanlarına müracaat yaparak ev hanımlarının emeklilik hakkından yararlanması amaçlanacak. Uzun zamandır münakaşa hususu olan ev hanımlarına emeklilik fırsatında 20 sene evli olan ve 50 yaşını bitirmiş ev kadınlarının emeklilik hakkından yararlanmasının sağlanması hedefleniyor.

İsteğe bağlı sigortalılık ya da doğum borçlanması gibi yöntemler ile eksik primlerini nakitr olarak ödemek bağlamında emekli olmak isteyenler ise SGK doğrultusundan yapılan çoğu değişik uygulamadan da yararlanabilecek. 

İsteğe bağlı olarak başvurusu oldukça kolay 

İsteğe bağlı sigorta bağlamında emekli olkam isteyen vatandaşlar SGK-SSK'da yer alan şartları uygulamaları halinde emeklilikten yararlanabileceklerdir. 

Yaşadıkları yerde yer alan SSK-SGK il/ilçe müdürlüklerine başvuru yaparak, isteğe bağlı sigorta işlemlerine yönelik isteklerini gerçekleştirerek vatandaşların emeklilik amacıyla ilk aşaması atması elzemdir. 
Daha evvel çalışarak eksik primleri olanlar, 3,5 sene üzerinden toplamda 1261 günden daha az olarak isteğe bağlı sigorta ödeyerek primlerini tamamlarlarsa SGK’dan anında emekli olabilecekler. Mevcut asgari ücrete göre tespit edilen prim oranları üzerinden emekli olmak isteyen ev hanımları ve başka bireylerin rahatça yararlanmaları sağlanacak.  
 

Jandarma Genel Komutanlığı, İş Arayanlara Kapılarını Açıyor: 29 İşçi Alımı Başvuruları Başladı! Jandarma Genel Komutanlığı, İş Arayanlara Kapılarını Açıyor: 29 İşçi Alımı Başvuruları Başladı!