Bunu yapanlar tam 6 yıl erken emekli olabiliyor: Şartlar belli oldu, SGK bu kişiler için jest yaptı. Erken emeklilik imkanı tüm vatandaşların hayali. Uzun yıllar boyunca çalışarak Sosyal Sigorta güvenlik kurumuna prim ödeyen vatandaşlar bir an önce emekli olmanın hayali ile yaşıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre erken emeklilik artık mümkün. Özellikle Toplu para ödemesi sayesinde bir an önce emekli olma fırsatını elde edebilirsiniz. Peki erken emeklilik için ne yapmak gerekiyor? doğum borçlanması ve askerlik borçlanması nasıl yapılır?

SGK tarafından doğum borçlanması ve askerlik borçlanması yapan vatandaşlara erken emeklilik imkanı veriliyor. Emekli olma hayali Kuran uzun yıllar boyunca sosyal güvenlik kurumuna prim ödemesine rağmen hala Prim gün sayısını dolduramayanlara SGK tarafından erken emeklilik imkanı sağlandı. Erken emekli olmak için askerlik borçlanması ve doğum borçlanması yapmak yeterli oluyor. Bu sayede kadın ve erkekler geriye dönük prim ödemesi yapıyor eksik olan prim gün sayısını bu yöntemle tamamlama şansı buluyor. Peki kimler doğum borçlanması yapabilir? Kimler askerlik borçlanması yapabilir?

bunu-yapanlar-tam-6-yil-erken-emekli-olabiliyor-sartlar-belli-oldu-sgk-bu-kisiler-icin-jest-yapt-3

Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir?

SGK doğum borçlanması imkanı Sadece kadınlara veriliyor. Doğum borçlanmasından faydalanabilmek için bazı şartlara uygun olmak gerekiyor. Doğum borçlanması şartları şu şekilde;

Kendi adına 4B sigortalı olan ve serbest çalışan kadınlar,

4A sigortalı olarak çalışan kadınlar,

Devlet memuru statüsünde yer alan ve 4-c sigortalılık kapsamında kamuda görev yapan kadınlar.

bunu-yapanlar-tam-6-yil-erken-emekli-olabiliyor-sartlar-belli-oldu-sgk-bu-kisiler-icin-jest-yapt-2

Doğum Borçlanması Şartları Neler?

Ayrıca doğum borçlanması yapmak isteyen ve geriye dönük prim ödemelerini tamamlayarak erken emekli olmak isteyen kadınlarda bazı şartlarda aranıyor. Yani doğum borçlanması için herkes başvuru yapamıyor. Aranan şartlara gelecek olursak dünyaya gelen çocuklarının borçlanma süresi boyunca Hayatta olması, 4A ve 4-c kapsamında sigortalı olarak çalışan kadınların sigortalılıklarının tecili ettirmesi, 4B kapsamında kendi adına sigortalı çalışan ya da serbest meslek yapan kadınların sigortalılık tecilini yaptırması, Doğumdan sonra sigortalı kişi adına prim ödemesi yapılması, Doğum borçlanması yapmak isteyen kadın çalışanların doğumdan önce bir gün bile olsa sigorta girişlerinin bulunması.

Doğum Borçlanması Primleri Ne Kadar Ödenir?

Doğum borçlanması için sabit bir prim ödemesi bulunmamaktadır. Günlük kazanç esas alınarak doğum borçlanması hesaplanır. Doğum borçlanmasında sigorta priminin günlük tutar ve sigortalı olarak çalışan kadının Kazancı sınırını %32'sine denk gelir.

bunu-yapanlar-tam-6-yil-erken-emekli-olabiliyor-sartlar-belli-oldu-sgk-bu-kisiler-icin-jest-yapt-1

Doğum Borçlanması Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum borçlanması şartlarını taşıyan kadınlar, Öncelikle borçlanma talep dilekçesi hazırlamalıdır. e-devlet Platformu üzerinden de bu işlemler gerçekleştirilebilir. 4A ve 4B kapsamında sigortalı olarak çalışan kadınlar bağlı oldukları il veya ilçe Sosyal Güvenlik merkezine Dilekçe ile başvuru yapabilirken kamu görevlisi olarak çalışan kadınlar ise Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü kamu görevlileri tescil ve hizmet daire başkanlığına başvuru yapabiliyor.