Erdoğan'ın daha önce yine "burası Millet Bahçesi olacak" dediği bir yer daha imara açıldı...

Bir güzelleme ile "O bölge zaten millet bahçesi noktasında fakir" diyerek Atatürk Havalimanı'nı yıkıp 'Millet Bahçesi' yapmaya hazırlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılında 'Millet Bahçesi' olacağını ilan ettiği Ataşehir'deki 300 bin metrekarelik arazinin imar planını değiştirip yapılaşmaya açtı.

Yeni karara göre Erenköy Gümrük Müdürlüğü ile İETT Garajı'nın yer aldığı ve 20 kata kadar konut ve ticari yapı inşa etme izni verilen alan 2023 yılına kadar satılacak.
Atatürk Havalimanı’nın pistlerinin kırılarak ‘Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesi projesine yönelik tartışmalar sürüyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı yıkımın açıklamasında “O bölge zaten ‘Millet Bahçesi’ noktasında, Başakşehir, bütün oralara kadar fakir. Ama şu anda bu ‘Millet Bahçesi’yle ağacıyla, yeşiliyle orası çok çok güzel bir yer olacak” diyerek projeyi savunmuştu.

Ancak Atatürk Havalimanı’na ‘Millet Bahçesi’ yapılması projesinde nedense ısrarcı olan Erdoğan, 2019 yılındaki yerel seçim öncesinde İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan Ataşehir için de ‘Millet Bahçesi’ müjdesi verip şimdi ise yapılaşmaya açması kafaalrı karıştırdı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde 19 Şubat 2019 tarihinde İstanbul Ataşehir’de miting düzenlemiş AKP’nin Ataşehir ile ilgili vaatlerini sıralarken şöyle demişti: “Erenköy Gümrüğü ile İETT garajlarını kaldırıyor. Yerine 300 bin metrekarelik bir ‘Millet Bahçesi’ni inşa ediyoruz.”

AKP hem İstanbul hem de Ataşehir’de belediye başkanlığı seçimini kazanamayınca da proje rafa kalktı.

Atatürk Havalimanı’nı yolcu trafiğine kapatıp, pistlerini kırarak bölgenin yeşil ihtiyacını karşılamak için Millet Bahçesi yapacağını duyuran hassas duygulu iktidar, son derece yoğun yapılaşmaya sahip Ataşehir’deki 300 dönüm araziyi ise satmaya karar verdi.

Özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2023 yılına kadar tamamlanmasının planlandığı arazi için Eylül 2021’de imar planı değişikliğine gidildi.

30 Eylül 2021 günü Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanarak yürürlüğe giren kararla mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı olunan Kayışdağı Mahallesi 1252 ada 10 parselde bulunan arazi yapılaşmaya açıldı.

Araziye getirilen yapılaşma hükümleri ise şöyle:

– Ticaret- Turizm-Konut Alanı
– Ticaret- Konut Alanı
– Resmi Kurum Alanı
– Mesleki ve Teknik Öğretim Tesisi Alanı
– İlkokul Alanı
– Cami
– Raylı Toplu Taşıma İstasyonu Alanı, Millet Bahçesi, Park Alanı ve Yol

5 Dakika İçinde Sonucu Verilen 50.000 TL İhtiyaç Kredisi Bugün Gündem Oldu! 5 Dakika İçinde Sonucu Verilen 50.000 TL İhtiyaç Kredisi Bugün Gündem Oldu!

Oysa daha önce verilen müjde de tüm alan Millet Bahçesi olacaktı ki günlerce iktidara yakın gazeteler de reklamını yapmıştı.