Aralık ayına yaklaşırken, bütün dikkatler ve gözler 2022 yılı için asgari ücret belirleme toplantılarına doğru yöneldi. Milyonlarca kişi, 2022 yılı için asgari ücret miktarının ne kadar olacağını büyük bir heyecanla merak ediyor. İşte asgari ücret konusundaki son gelişmeler..

2022 yılına artık sayılı günler kala her sene olduğu gibi asgari ücretle çalışan kişilerin büyük bir merakla beklediği ücret oranlarına ilişkin toplantı ve komisyonlar başlatıldı. Bu konu hakkında da yeni yılda asgari ücret miktarının ne kadar olacağı merak ediliyor.

Hükümet ve sendika temsilcilerinin çeşitli açıklamaları sıra sıra yapılırken, özel sektör çalışan ve işverenler büyük bir merak ve heyecanla Aralık ayındaki toplantı ve komisyon görüşmelerini bekliyor. Bu konu ile ilgili olarak Eylül ve ekim aylarından itibaren merakla haberleri takip eden bütün çalışan kesim, asgari ücretle beraber geçim sıkıntılarının bir seviye daha rahatlayacağını umuyor.

Asgari Ücret Toplantıları ve Görüşmeleri Ne Zaman Başlayacak?

2022 yılı içinde geçerli olacak olan asgari ücret belirleme toplantıları, Aralık ayının ilk haftasında olmak üzere başlatılması bekleniyor. Bu konu ile ilgili olarak TBMM bütçe komisyonlarının sona ermesi ve sonraki fazların başlatılması bekleniyor.

butun-dikkatler-2022-yili-icin-verilecek-olan-asgari-ucrette-iste-konu-hakkindaki-son-gelismeler1

Asgari ücretin ne kadar olması bekleniyor?

Hükümet tarafından asgari ücretle alakalı aralıksız açıklamalar gelmiştir. Sürekli yapılan bu açıklamalar da asgari ücretin bir çok insanı memnun edeceği yönünde bir algı çıkıyor. Ancak hayat pahalılığı ve enflasyon oranları da dikkate alındığında asgari ücretin ne kadar olacağı konusundaki tahminler yanıltabilir. Hükümet kanadının yaptığı son açıklamalarda ise asgari ücretli çalışanların asla enflasyona ezdirilmeyeceği yönünde gelmiştir.

Çalışanlar Ne bekliyor?

Asgari ücret komisyon görüşmelerinde işçi tarafı Türk-İş tarafından temsil edilmektedir. Türk-İş şimdiye kadar herhangi bir miktar ya da rakam telaffuz edilmemiştir. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise "Aralık ayının ilk on günü içinde bunu oturup konuşalım ve işçiler de ne alacağını, işverenler de ne vereceğini bilmelidir. Uzatmanın da anlamı yok. İşçiyi tebessüm ettirecek rakamlar inşallah gelecek. Bunu yaparken ise işveren ve işçilerin üzerindeki vergi yükünü mutlaka almak gerekli" açıklamasını yaptı. DİSK ise geçen günlerde asgari ücret net olarak 5 bin 200 TL olarak yapılmasını istedi.