Kadınların iş güçlerinin daha fazla yükselmesi için devletten müjdeli haberler geliyor. İşte anne projesş kapsamında 0-15 yaş aralığında çocuğu bulunan bireylere maddi yardım verilecek.

Kadınların iş güçlerinin daha fazla yükselmesi için devletten müjdeli haberler geliyor. İşte anne projesş kapsamında 0-15 yaş aralığında çocuğu bulunan bireylere maddi yardım verilecek. Çalışmak isteyen yalnızca mesleği olmayan annelere meslek kazandırılması amaç edinilirken İŞKUR tarafından "İş'te Anne Projesi' hayata geçirildi. Çalışmak isteyen bütün anneler İŞKUR tarafından düzenlenen İşte Anne Projesi ile hem işbaşı mesleki eğitim alacak hem de kursta olduğu sürece maaş desteği elde edecek.

Türkiye İş Kurumu tarafından çalışma hayatında olmayan ve işsiz olan annelere aylık 2900 TL ödeme gerçekleştiriliyor. 2021 senesinde de kadınların iş hayatında var olmaları ve istihdamı çoğaltmak adına 0-15 yaş arasında çocuğu olan annelerin iş hayatına katılmasını amaçlayan İŞKUR'dan annelere destekler gelmeye başladı. 0-15 Yaş aralığından çocuğu olan ve işsiz kalan annelerin tekrar iş hayatına entegre olmaları ve istihdamlarının sağlanabilmesi adına çocuk sahibi anneler için devlet tarafından farklı destekler sağlanırken başvuru koşullarda vatandaşlar tarafından araştırılıyor.

İŞKUR'dan Annelere 2900 TL Ödeme Yapılacak!0-15 yaş aralığından çocuğu olan ve işsiz kalan annelerin tekrar iş hayatına dönmeleri ve istihdamlarının sağlanabilmesi adına çocuk sahibi anneler için devlet tarafından farklı destekler sağlanırken başvuru koşulları da bireyler tarafından araştırılıyor.

İŞKUR İşte Anne Projesi başvuru koşulları bireyler tarafından araştırılıyor. Kadınların iş hayatında istihdamlarını artırmayı amaçlayan İŞKUR'dan işsiz annelere 2900 TL destek veriliyor. Çalışma hayatını girmek isteyen bütün anneler İŞKUR tarafından düzenlenen İşte Anne Projesiyle hem işbaşı mesleki eğitim alacak hem de kursta olduğu süre boyunca maaş desteği elde edebilmektedir.

İŞKUR İşsiz Anne Harçlık Başvurusu YapmakProjeden, yalnızca 15 yaş da dahil olmak üzere 0-15 yaş çocuğu bulunan anneler faydalanabilecek. Çocuğun, proje sürerken 15 yaşını doldurması ise projeden faydalanmak için hiç bir engel teşkil etmiyor. Ayrıca istisna tanınan diğer bir konu da evlat edinen kadınlar da destekten yararlanabilmektedir. Bu koşulu sağlayan kadınlara, İŞKUR tarafından düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına veya işbaşı eğitim programlarına katılım sağlamaları durumunda; kursun sürdüğü süre boyunca ödeme gerçekleştiriliyor.

Türkiye İş Kurumu (Kurum) tarafından istihdamın korunmasına ve yükseltilmesine işsizlerin mesleki niteliklerinin yükseltilmesine, işsizliğin düşürülmesine ve özel politika gerektiren grupların işgücü piyasasına kazandırılmasına katkı sağlamak üzere planlanan aktif işgücü hizmetleri çerçevesinde usul ve esasları Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği (Yönetmelik9 ile planlanan mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları yürütülmektedir.

"0-15 Yaş Aralığında Çocuğu Bulunan Anneler"

Bu koşulu yerine getiren kadınlara, İşkur tarafından düzenlenecek olan mesleki eğitim kurslarına veya işbaşı eğitim programlarına katılım sağlamaları durumunda kursun sürdüğü süre boyunca ödemeler yapılmaktadır. 15 yaşına kadar çocuğu bulunan annelere, İşkur programlarına katılmaları durumunda devletin aylık ödediği miktar 2.400 TL olarak planlanmıştır.

Annelerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primiyle genel sağlık sigortası primi de karşılanmaktadır. Proje çerçevesinde işbaşı eğitim programları, bilişim ve imalat sektörlerindeki iş yeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde de en fazla 3 ay olarak işliyor. Programlar günde en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü geçmemek şartıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanmaktadır.

400 TL Bakım Desteği Ödemesi

Annelerin iş hayatından kopmaması ve iş hayatında bulunması ve istihdamlarının sağlanabilmesi adına devlet tarafından pek çok destek sağlanıyor. Çocuk sahibi anneler için İşkur tarafından planlanan işbaşı eğitim programlarına ve meslek kurslarına katılım sağlayan annelere hem harçlık hem de bakım desteği fırsatı sunuluyor. İşkur tarafından planlanan İşbaşı eğitim programları ve meslek kurslarına katılım sağlayan annelere verilecek.