Buzul erimeleri en çok nerede gerçekleşiyor?

Küresel ısınma nedeniyle gerçekleşen ve bunda sonra gerçekleşecek buzul erimeleriyle ilgili araştırmalar yürüten bilim insanları, son 6 yılda en az 330 milyar ton buz ve karın eriyerek sulara karıştığını bildirdi. Buzul bilimciler Romain Hugonnet ve Ben M

Teknoloji 30.04.2021 - 09:42 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Küresel ısınmanın etkileri, her geçen yıl daha çok eriyen buzullar ve değişen iklim dengeleriyle kendini gösteriyor. Küresel ıısnmanın etkileriyle ilgili yapılan çarpıcı biri araştırma, ünlü bilim dergisi Nature'da yayımlandı. Araştırma için NASA'nın Terra isimli uydusundan elde edilen 20 yıllık gözlemler kullanıldı. 

Edinilen bilgilere göre son 6 yılda en az 330 milyar ton buz ve kar eriyerek sulara karıştı. 2015-2019 arasındaki yıllık erime oranının, 2000-2004 yılları arasına göre bir hayli fazla olduğu aktarıldı. İki dönem arasında 78 milyar tonluk fark olduğu ifade edildi. 

"Alaska'daki kayıplar inanılmaz boyutta"

Küresel buzul incelmesi oranının 2000 yılından bu yana iki katına çıktığını kaydeden Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü, durumun ciddiyetine dikkat çekti. Fransa'da yer alan Toulouse Üniversitesinde buzulbilimci olarak görev yapan Romain Hugonnet, küresel çaptaki buzul erimesinin yarısının ABD ve Kanada'da gerçekleştiğini kaydetti. 

Hugonnet, "Özellikle Alaska'daki buzul kaybı inanılmaz boyutlara ulaştı" ifadelerini kullandı. Bu durumun küresel çapta sıcaklığın arttığına bir kanıt olduğunu aktaran Hugonnet, önlem alınmaması halinde 2100 yılına girerken Dünya'da çok zayıf bir buzul tabakası kalabileceğini söyledi.

"Ne yaparsak yapalım, yüzde 10'u eriyecek"

Bremen Üniversitesinde buzul bilimci olarak görev yapan Ben Marzeion ise küresel ısınmanın özellikle dağ buzullarında "geri dönüşü olmayan" bir değişime sebep olduğunun altını çizdi. Dünya'daki yaklaşık 200 bin dağ buzulu üzerinde inceleme yaptıklarını belirten Marzeion, 2050 yılına kadar 13 bin 200 kilometre küp suya denk gelen oranda buzul erimesinin gerçekleşeceğini bildirdi.

"Paris İklim Antlaşması'na tamamen uyulsa bile şu anki buzulların yüzde 10'unun erimesini durduramayacağız" diyen Ben Marzeion, şimdi alınacak önlemlerle en azından kötünün iyisi olabilecek bir senaryoyu gerçekleştirebileceklerini vurguladı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@