Çad Devlet Başkanı Debi'nin ölümünde Macron'un parmağı olabilir!

Çad Devlet Başkanı İdris Debi İtno'nun çatışma sırasında yaşamını yitirmesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un parmağının olabileceği ileri sürüldü. 

Dünya 30.04.2021 - 09:40 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Çad Devlet Başkanı İdris Debi İtno, 19 Nisan 2021 tarihinde ayrılıkçılar ile yaşanan çatışma sırasında yaşamını yitirmişti. Guran aşireti tarafından öncülük edilen ayrılıkçıların Debi'yi öldürmesinden sonra Çad'da bulunan aşiretler arasındaki gerginliğin iyice tırmanmasından kaygı duyuluyor. Konuya ilişkin açıklamada bulunan bir yetkili, Zegave mensubu olan Debi'nin ölümünde Fransa'nın parmağı olabileceğini ifade etti. Söz konusu yetkili, son dönemde Debi'nin İsrail, ABD (Amerika Birleşik Devletleri), Çin, Rusya ve Türkiye ile birçok alanda ilişki kurduğunu hatırlatarak, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un bu durumdan memnun olmadığını söyledi. 

Macron ile tokalaşmadı!

Debi, devlet başkanlığı seçimlerinde 6 kez zafer elde etti. Değişim ve Uyum Cephesi militanları tarafından Kanem'e saldırıda bulunulması üzerine söz konusu bölgeyi ziyaret eden Debi'nin Mao hattında öldürüldüğü ifade edildi. Ülkeyi tam 31 senedir yöneten Debi adına 23 Nisan 2021 tarihinde cenaze töreni gerçekleştirildi. Debi'nin oğlu Mahamat İdris'in devlet başkanlığı görevini devraldığı belirtildi. Cenaze töreni esnasında Askerî Konsey mensupları ile İdris'in Macron'a karşı soğuk bir tutum sergilediği fark edildi. Macron ile tokalaşmayan İdris'in söz konusu liderle yüz yüze bile gelmek istemediği anlaşıldı. 

"Çad rekabeti arttı"

Türkiye'nin Çad Kurucu Büyükelçisi Ahmet Kavas, Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Çad'ın güneyinde petrol denizinin bulunduğunu ifade etti. Çad'ın elmas, altın ve uranyum bakımından zengin olduğuna dikkat çeken Kavas, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ile Çin'in söz konusu madenlere yönelik zemin etütleri gerçekleştirdiğini belirtti. Kavas, ABD (Amerika Birleşik Devletleri), Rusya ve Çin'in yanı sıra Türkiye'nin de buradaki çalışmalarını ciddi derecede arttırdığını vurgulayarak, son dönemde ülkeler arasında Çad rekabetinin ortaya çıktığını söyledi.

"Fransa'nın en rahat davrandığı ülke"

Çad'ın önceden Fransa'nın sömürgesi olduğunu hatırlatan Kavas, bu nedenle Fransa'nın burada kültürel, siyasi ve askerî bakımdan nüfuza sahip olduğunu dile getirdi. Kavas, Çad'ın Fransa'nın en rahat davrandığı ülke haline geldiğine dikkat çekerek, söz konusu ülkede kara ve hava üsleriyle beraber şu ana kadar 3 bin Fransa askerinin konuşlandırıldığını aktardı. 

"Olağandışı bir ilerleme"

11 Nisan 2021 tarihinde Debi 6'ncı kez devlet başkanlığına seçildi. Aynı tarihte milisler tarafından Libya sınırında isyan başlatıldı. Söz konusu milislerin kısa bir süre içerisinde 500 kilometrelik bölgeyi sıkıntı yaşamadan geçtiği ve kuzey çöllerinde rahat bir şekilde ilerleyebildiği ifade edildi. Çad Değişim ve Uyum Cephesi militanlarının Kanem bölgesine vardığını kaydeden Kavas, bunun olağandışı bir ilerleme olduğunu söyledi. 

"Fransa'da eğitim gördü"

Kavas, Debi'ye yönelik 20 defa suikast ve saldırı girişiminde bulunulduğuna dikkat çekerek, Fransa'nın bu süreçte Debi'ye destek verdiğini ve söz konusu girişimleri ortadan kaldırdığını dile getirdi. Çad yönetimine karşı çıkan Mehdi Ali'nin Guran aşiretinin lideri olduğunu ve Fransa'da eğitim gördüğünü belirten Kavas, Libya'da Halife Hafter'in başkaldırı sürecine de Mehdi Ali'ye bağlı milisler tarafından destek verildiğini kaydetti. Kavas, 17 Nisan 2021 tarihinde Kamerun, Katar, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ve İngiltere gibi ülkelerin büyükelçiliklerin Çad'da yaşayan vatandaşlarına "ülkeden ayrılmaları" yönünde e-posta yolladığını hatırlatarak, Debi'nin ölümünde çok sayıda belirsizliğin mevcut olduğunu ekledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@