Çalışana büyük müjde! Asgari ücrete ek zam yapılacak, maaşlara ekstra 214 TL eklenecek. Ocak ayında yansıyacak

Milyonlarca asgari ücretli nefesini tutmuş, Ocak ayında yapılacak zammı beklerken bir müjde daha geldi. Maaşlara zamma ek olarak ekstra 214 TL eklenecek.

Ekonomi 12.11.2021 - 11:10 12.11.2021 - 11:10 Volkan Arık

Asgari ücretle çalışan milyonlarca kişi Ocak ayında gelecek olan zammı büyük bir heyecanla bekliyor. Enflasyon rakamlarının oldukça yüksek olduğu bu yıl asgari ücret zammının da rekor seviyeye ulaşması bekleniyor. Ocak ayının ilk günlerinde belli olacak olan asgari ücret artış öncesinde çalışanlara bir müjdeli haber daha geldi. Alınan bilgiye göre çalışanların maaşına ekstra 214 TL ödeme yansıyacak. Bu ödemeler zammın dışında olacak yani ek olarak verilecek.

Milyonlarca Asgari ücretli çalışan için Ocak ayı çok önemli. Çünkü enflasyon rakamları karşısında ekonomik anlamda zorluk çeken asgari ücretli çalışanların maaşına Ocak ayında zam gelecek. 8 milyon asgari ücretli çalışana Bugün bir müjdeli haber daha geldi. Çünkü Ocak ayında maaş zammına ek olarak 214 TL'lik bir ödeme daha gerçekleşecek. Yani maaşlara ekstra zam gelmiş olacak. Asgari ücret zammı ile ilgili tüm gelişmeler ve detaylar haberimizin devamında…

calisana-buyuk-mujde-asgari-ucrete-ek-zam-yapilacak-maaslara-ekstra-214-tl-eklenecek-ocak-ayinda-3

DAMGA VE GELİR VERGİSİ KALKIYOR

Bildiğiniz üzere asgari ücretle çalışan vatandaşların maaşından damga ve gelir vergisi kesiliyor. Bu da 214 lira gibi bir rakama tekabül ediyor. Her ay asgari ücretli çalışanlar maaşlarını 214 TL eksik olarak alıyor. Uzun zamandan beri asgari ücretlinin maaşından vergi kesintisinin kaldırılması yönünde talepler vardı. Bu konuda hükümette yeşil ışık yaktı. Devlet, asgari ücretli çalışanın maaşından damga ve gelir vergisi almayı kaldırırsa maaşlara 214 lira ek zam gelmiş olacak. Yani hem maaş zammı hem de verginin kaldırılması ile birlikte asgari ücretli vatandaşlar rahat bir nefes alma fırsatı bulacak.

3500 TL’NİN ÜSTÜNDE OLACAK

Diğer yandan asgari ücret canlı 2021 yılı için vatandaşlar tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Enflasyon verileri peş peşe açıklanmaya devam ederken özellikle geçtiğimiz yıl zammın enflasyon rakamlarının üzerinde yapılması nedeniyle bu yıl da beklentiler son derece büyük. Zaten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de bu yönde açıklamalar yapmıştı. Bakan Bilgin açıklamasında Asgari ücretin 2022 yılı için 3500 TL ya da 3700 TL civarında olabileceğini söylemişti. Aslında asgari ücretlinin enflasyon karşısında korunmasında işçi ve işveren kesimleri de hemfikir. Yani yeni yılda Asgari ücretin 3500 TL’nin üzerinde olacağı garanti gibi görünüyor. Asgari ücretlilerin net maaşlarının yanı sıra asgari geçim indirimi ödemelerine zam yapılacak. Aynı zamanda damga ve gelir vergisinin kaldırılması durumunda Asgari ücretli çalışanlar rahat nefes alma şansı elde edecek.

calisana-buyuk-mujde-asgari-ucrete-ek-zam-yapilacak-maaslara-ekstra-214-tl-eklenecek-ocak-ayinda-2calisana-buyuk-mujde-asgari-ucrete-ek-zam-yapilacak-maaslara-ekstra-214-tl-eklenecek-ocak-ayinda-2

KASIM VE ARALIK VERİLERİ BEKLENİYOR

Asgari ücretli çalışanların kesin zam oranlarının netleşmesi için şu anda 2 ay kaldı. Kasım ve Aralık enflasyon verileri belli olduktan sonra net zaman ortaya çıkacak. Ancak bunun öncesinde asgari ücret tespit Komisyonu görüşmeleri başlayacak. Aralık ayında yapılacak olan görüşmelerden uzlaşmanın da çıkması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@