Çalışmayana maaş bağlanıyor! İŞKUR müjdeyi verdi, ekonomik sıkıntılara ilaç olacak 2840 TL düzenli maaş geldi!

İŞKUR son dakika duyurusu ile çalışmayanlara maaş bağlanacağını açıkladı. Ekonomik sıkıntılara ilaç gibi gelecek olan duyuruya göre 2840 TL düzenli maaş ödenecek.

Ekonomi 24.11.2021 - 08:48 24.11.2021 - 08:48 Volkan Arık

Ülkemizde işsizlik rakamları her geçen gün artarken Şimdi de enflasyon ve döviz kurlarındaki artış vatandaşların belini bükmeye devam ediyor. Özellikle koronavirüs salgını başladığı günden bu yana vatandaşlar ekonomik anlamda belini doğrultmak da Zorluk çekiyor. Elbette işsizlikte bunun içerisinde eklenince birçok aile neredeyse açlık sınırının altında yaşamak zorunda kalıyor. Bugün İŞKUR tarafından yapılan duyuru işsiz kalan vatandaşlara ilaç gibi gelecek. Çünkü çalışmayanlara maaş bağlanıyor. İŞKUR'un yaptığı duyuruya göre çalışmadan 2840 TL düzenli maaş almak mümkün.

Türkiye'nin en önemli sorunlarından Biri haline dönüşen işsizlik özellik ve koronavirüs salgını başladıktan sonra daha da yükselmeye devam ediyor. Kendi istekleri dışında çalıştıkları yerlerden ayrılmak zorunda kalan vatandaşlar hayatlarını devam ettirebilmek için devlet tarafından sağlanan destekleri yakından takip ediyor. Vatandaşları bir nebze de olsa rahatlatacak haber bugün İŞKUR'dan geldi. İŞKUR başvuru yapan vatandaşlara Düzenli maaş ödemesi yapacak. Ancak İŞKUR'dan ödeme alabilmek için öncelikle başvuru şartı gerekiyor. Bunun yanında İşsizlik maaşı alabilmek için işyerinden kendi isteğiniz dışında çıkarılmış olmanız şart. İşte işsizlik maaşı başvuru şartları ve detaylar…

calismayana-maas-baglaniyor-iskur-mujdeyi-verdi-ekonomik-sikintilara-ilac-olacak-2840-tl-duzenli-3

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR?

İşsizlik maaşı alabilmenin ilk şartı kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında iş yerinden çıkarılmış olmak. Eğer kendi isteğinizle işinizi bırakırsanız Maalesef ki İŞKUR tarafından işsizlik maaşı ödenmiyor. İşsizlik maaşı alabilmenin diğer bir şart ise 4 ay boyunca düzenli sigortalı olarak çalışmış olmak. Yani 4 ay boyunca işverenin sigorta primlerini yatırmış olması gerekiyor Bunu da mutlaka takip etmenizde fayda var. Bu şartları yerine getirenler süresi içerisinde başvuru yapmaları halinde İŞKUR'un sağladığı işsizlik maaşı avantajından yararlanabiliyor.

calismayana-maas-baglaniyor-iskur-mujdeyi-verdi-ekonomik-sikintilara-ilac-olacak-2840-tl-duzenli-2

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL VE NEREYE YAPILIR?

İşsizlik maaşı alabilmek için başvuru şartı bulunuyor. Herkesin bu hakkı oluyor ancak başvuru yapmayanlar Maalesef ki işsizlik maaşı avantajından yararlanamıyor. İşsizlik maaşı başvurusu yapmak isteyenlerin en yakın İŞKUR şubesine gitmesi ya da internet sitesi üzerinden başvuru işlemlerini tamamlaması yetiyor. İşsizlik maaşı başvuru süresi ise işten ayrılış tarihimiz den itibaren 30 gün...

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR SÜRE İLE ALINIYOR?

İşten çıkarılan kişinin çalıştığı sürelere göre işsizlik maaşı ödemesi süresi de farklılık gösteriyor. 600 gün boyunca sigortalı çalışan ve işsizlik primi ödeyen kişiler 180 günü, 900 gün sigortalı çalışan ve işsizlik primi ödeyen kişiler 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışan ve işsizlik primi ödeyen kişiler 300 gün işsizlik maaşı alabiliyor.

calismayana-maas-baglaniyor-iskur-mujdeyi-verdi-ekonomik-sikintilara-ilac-olacak-2840-tl-duzenli-1

2021 GÜNCEL İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

Son çalıştığınız iş yerinden aldığınız maaş ile işsizlik maaşı doğru orantılı olarak ödeniyor. Yani son 4 ay boyunca asgari ücretli çalışan kişiler 1420,14 TL, son 4 ay boyunca 4.100 TL maaş ile çalışan kişiler 1627,55 TL, son 4 ay boyunca 7500 TL maaş ile çalışan kişiler 2840,28 TL işsizlik maaşı alabiliyor. Fakat İşsizlik maaşını da 1 taban ve tavan uygulaması da bulunuyor. 2840 TL İşsizlik maaşının taban tutarı oluyor. Yani bunun üzerinde maaşı alsanız bile işsizlik maaşı artmıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@