2020 yılı altın için son zamanlardaki en iyi yıllardan birisi olmuş ve yatırımcısının yüzünü fazlasıyla güldürmüştü. 2020 yılı gram altın fiyatları 540,6 TL seviyesine kadar çıkmıştı.

Gözden kaçırmayın

Yazmasak Olmazdı! Bunu Söyleyen Bir Bakan Hem de Adalet Bakanı! Dünya Tarihine Geçti! Yazmasak Olmazdı! Bunu Söyleyen Bir Bakan Hem de Adalet Bakanı! Dünya Tarihine Geçti!
2020 yılı altın için son zamanlardaki en iyi yıllardan birisi olmuş ve yatırımcısının yüzünü fazlasıyla güldürmüştü. 2020 yılı gram altın fiyatları 540,6 TL seviyesine kadar çıkmıştı. Bu şekilde tarih boyunca en yüksek seviyesini görerek, yepyeni bir rekora imza atmıştı. Söz konusu artış nedeni ile 2019 aynı ayından itibaren 1 yıllık süreçte tam tamına 56.4% oranında bir artış göstermiş ve 19 yıllık en yüksek kazancı sağladı. Buna karşın 2020 yılının son günleri altın fiyatları açısından pek olumlu geçmedi.

Altın fiyatları için 2020 yılı yatırımcısının yüzünü güldürecek cinsten gerçekleşmişti. 2020 yılı boyunca yakaladığı artış ivmesi ile altın fiyatlarında çok sayıda rekor kırılmıştı. 2020 gram altın fiyatları bir dönem 540.6 TL seviyesine kadar çıkmıştı. Bu rakam gram altın nezdinde tarihin en yüksek seviyesine ulaştığı anlamına geliyordu. 1 yıllık periyotta 56.4% oranında bir artış yakalayarak, son 19 yılın en yüksek kazanç grafiğini yatırımcılarına sunmuştu. Bu gelişmelere rağmen gram altının fiyatı 2020 yılını 454.1 TL seviyesinden kapatmaktan kaçamadı.

2021 Yılında Gram Altın Fiyatları Ne Olacak?


2020 yılında rekorlara imza atan ancak 2020’nin son aylarında düşüş ivmesi yakalayan gram altın fiyatları ile ilgili olarak 2021 yılı için finans uzmanlarından önemli değerlendirmeler geldi. AA Finans Analisti İslam Memiş tarafından yapılan 2021 gram altın fiyatları analizleri çerçevesinde dalgalanmalı bir artışın söz konusu olabileceği vurgusu yapıldı. Memiş yaptığı açıklamada pandeminin global ekonomi ve piyasalar üzerinde oluşturduğu etki ile altının değer kazanmasının kaçınılmaz bir sonuç olduğunu dile getirdi. Ayrıca altın gram fiyatlarının da bu söz konusu dalgalanmalı yükselişten en fazla faydalanan altın olduğunu ve 2020 yılında çok sayıda rekora imza attığını da söyledi.

Memiş, 2021 yılı için Mart ayına kadar 3 aylık periyotta altın ons fiyatları 2 bin dolar bandını geçme potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekerek, pandemi 2.dalganın etkileri, buna bağlı gelen kısıtlamalar, virüs mutasyonu ve ABD’nin 900 milyar Dolar değerindeki mali destek paketi ile birlikte sürecin gidişatı üzerinde etkili olacağını söyledi. Söz konusu gelişmelerinde yatırımcılar için daha güvenilir yatırım araçlarına olan talebin artmasına neden olacağı görüşünü savundu. Bu gelişmeler bağlamında da 2021 ons altın fiyatları için yukarı yönde hareket edecek bir grafik tablosunun ortaya çıkacağına dikkat çekti.