Erdoğan'ın "Camide içki içtiler" söylemini doğrulamayan Bakanlık, Emniyet, Diyanet, Müftülük Erdoğan'ı zor durumda bıraktı.

Kuzey Kore adıyla bilinen ülkenin resmi adı hangisidir? Kuzey Kore adıyla bilinen ülkenin resmi adı hangisidir?

CHP Burhanettin Bulut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi Parkı protestoları ile ilgili 4 Haziran’da yaptığı, “Camilerimiz yakıldı” açıklamasını CİMER’e sorunca olanlar oldu.

Burhanettin Bulut, sorusuna Bakanlık, İl Emniyet müdürlüğü, Diyanet ve Müftülüğün yanıt veremediğini söylerken yaşanılan durum sosyal medyada "Erdoğan'a Gezi Darbesi" olarak yorumlandı.

Bulut, “Bakanlığa gitti, bakanlık bu soruya cevap veremedi, il emniyet müdürlüğüne gönderdi. İl emniyet müdürlüğü de CİMER’den gelen bu soruya cevap veremedi. Diyanet’e gönderdi. Diyanet, il müftülüğüne gönderdi. Yazıya cevap verecek bir tek makam bulunamadı. Neden? Çünkü, Tayyip Erdoğan’ın yalanını açığa çıkartmak istemediler” dedi.

Sinemacılardan Gezi davası imza kampanyası: Bir korku imparatorluğu kurmak adına girişilen hukuksuzluğa seyirci kalmayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 4 Haziran’da Ankara’nın Kızılcahamam ilçesindeki bir otelde düzenlenen AKP 30. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda, Gezi Parkı Protestolarından bahsederken; “Sokaklarımız ateşe verildi. Devletin otobüsleri yakıldı. Vatandaşımızın dükkanları yakıldı. Bunları savunan zihniyetten hiçbir şey olmaz. Polis araçlarımız yakıldı. Camilerimiz yakıldı, bu kendini bilmezler tarafından işgal edildi” açıklaması ile gündem yaratmıştı.

İçinden Gezi Parkı geçen şarkılar

Ancak CİMER üzerinden yönelttiği sorulara yanıt alamadığını dile getiren Bulut ise yaptığı araştırmaların ardından şunları söyledi;

“Bu ülkenin Cumhurbaşkanı, hükümetin de tek yetkili tek adamı, uzun zamandır toplumu kutuplaştırmak adına, şimdi de kendi kitlesini bir arada tutmak adına yalanlara iftiralara başvuruyor. Hatırlayalım; Gezi olaylarında ‘camiye ayakkabı ile girdiler’, ‘camide içki içtiler’ diye günlerce televizyonda konuştu. Ve ‘bu Cuma günü videosunu da yayınlayacağım’ dedi. Üzerinden kaç cuma geçti. Hatta yıllar geçti. Ancak ne yalanı bitti, ne de iftiraları…

Gezi davasında duruşma günü - Kurgusuz - Kurgusuz

Son olarak 4 Haziran’da, ‘Camileri yaktılar’ dedi. Biz de merak ettik. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘yakıldı’ dediği, cami hangi cami? Sorduk CİMER üzerinden. Bakanlığa gitti, bakanlık bu soruya cevap veremedi, il emniyet müdürlüğüne gönderdi. İl emniyet müdürlüğü de CİMER’den gelen bu soruya cevap veremedi. Diyanet’e gönderdi. Diyanet, il müftülüğüne gönderdi. Yazıya cevap verecek bir tek makam bulunamadı.

Neden? Çünkü, Tayyip Erdoğan’ın yalanını açığa çıkartmak istemediler. Cumhurbaşkanı ne kadar iftira ve yalan atsa da bu ülkenin en barışçıl, en demokratik protesto gösterisi olarak Gezi, tarihe geçmiştir.”

Gezi'nin dördüncü yıl dönümü - Son dakika haberleri – Sözcü

Erdoğan Gezi Eylemlerinde camilerimiz yakıldı demişti. İYİ Parti'li Aytun Çıray: Camilerin isimlerini, adreslerini ve görüntülerini