19 Ocak 2014 tarihinde yaşanan "MİT Tırlarının durdurulması" olayı ülkenin gündemine bomba gibi düşmüştü. İçinde bomba yüklü mühimmat ve silahlar olduğuna dair ihbarlar gelen TIR, Adana'nın Ceyhan ilçesinde durdurulmuştu.

Kamu Bankaları Birleşti: Emekliye 100.000 TL Ödeme Yapılacak Kamu Bankaları Birleşti: Emekliye 100.000 TL Ödeme Yapılacak
19 Ocak 2014 tarihinde yaşanan "MİT Tırlarının durdurulması" olayı ülkenin gündemine bomba gibi düşmüştü. İçinde bomba yüklü mühimmat ve silahlar olduğuna dair ihbarlar gelen TIR, Adana'nın Ceyhan ilçesinde durdurulmuştu. Polis raporlarından edinilen bilgiye göre TIR'ın içinde bin adet havan topu, bin adet havan topu mermisi ile 80 bin tüfek mermisi bulunduğu aktarılmıştı.


Cumhuriyet Gazetesi'nde çıkan o haber yankı uyandırmıştı


7 Haziran 2015'teki seçimlerden bir hafta önce Cumhuriyet gazetesinde "İşte Erdoğan'ın yok dediği silahlar" başlığıyla yayımlanan haber geniş yanı uyandırmıştı. Devlet sırlarıyla ilgili bilgilerin yayımlanması nedeniyle gazetenin o dönem Genel Yayın Yönetmeni olan Can Dündar hakkında dava açılmıştı. Yurt dışında bulunan Dündar'ın "kaçak sayılması" kararı verilmişti.

Can Dündar'a 27 yıl ve 6 ay hapis cezası!


MİT TIR'larının durdurulması ve ardından yaşanan bazı olayların ve bilgilerin gazetede yayımlanması nedeniyle Can Dündar'a ı 5 yıl 10 ay hapis cezası verilmişti. Verilen bu ceza daha sonra Yargıtay tarafından bozuldu. Davada karar nihayet belli oldu. Mahkeme, Can Dündar'ı toplamda 27 yıl ve 6 aylık hapis cezasına çarptırdı. Can Dündar'a verilen cezanın gerekçeleri ise şöyle sıralandı.

  • Gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etmek: 18 yıl 9 ay

  • FETÖ'ye dahil olmamakla birlikte örgüte yardım: 8 yıl 9 ay