Çarpıcı İddia! Erken Seçim Yine Gündemde!

Ekonomik sorunlar, dünyaca yaşanan sağlık problemleri erken seçimi mi getiriyor? Erken seçim yine gündeme geldi Konda Araştırma ve Dernek Şirketi’nin Genel Müdürü açıklama yaptı. Bekir Ağırdır açıklaması erken seçim yönünde.

Gündem 28.10.2020 - 20:39 04.05.2021 - 04:24 İlan35
Ekonomik sorunlar, dünyaca yaşanan sağlık problemleri erken seçimi mi getiriyor? Erken seçim yine gündeme geldi Konda Araştırma ve Dernek Şirketi’nin Genel Müdürü açıklama yaptı. Bekir Ağırdır açıklaması erken seçim yönünde. Kritik açıklamalarda bulunan Genel Müdür, erken seçim ile alakalı tahminlerini sundu. Peki, gerçekten erken seçim olacak mı? İşte merak ettiğiniz detaylar ve Genel Müdürün tahminleri…

‘‘Sizce Gelecek Seçimlerde Sonucu Z Kuşağı mı Belirleyecek’’

Erken seçim konusu merak ediliyor. Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin Genel Müdür olan Bekir Ağır, konuya ilişkin açıklamalar yaptı. Bekir Ağır’a sorulan ‘‘Sizce gelecek seçimlerde sonucu Z kuşağı mı belirleyecek’’ sorusuna Ağır ne yanıt verdi?

Bekir Ağırdır sözlerine, kuşak gibi kavramlara itirazı olduğunu söyleyerek başladı. ‘‘Z kuşağı, Y kuşağı gibi kavramlara benim itirazım var.’’ Ağır, bu teorinin Batı’da geliştirilmiş olduğunu düşünüyor. Bizdeki mesele doğum tarihi değil diyen genel müdür, gerçek açıklayıcı olan şeyin, çocukluğu benim gibi kasabada geçen ya da sizin gibi metropolde geçen insanlar arasında ki fark dedi. Çoklu kültürün içinde doğmanın nerede yaşanacak olduğu konusunda daha belirleyici olduğunu söylüyor.

‘‘Türkiye’de seçmenin 3’te 1’i metropole doğmuş, büyümüş.’’

Bekir Ağır’a göre metropolde doğan insanlarda; ataerkillik, kadın meseleleri, geleneksellik, din gibi kavramlar referans olma konusunda aynı ağırlığı taşımaz. Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Araştırmaları sonucunda, insanların hiyerarşik yapı ve katı yapılara rıza göstermediği sonucu çıktı. Bu kadar katı hiyerarşik düzenle sorunlar ortaya çıkabileceğini söyledi. Artık öğrenciler okulda, derste anlatılanın değil, internette gördüğünün doğru olduğunu düşünebiliyor.

‘‘İnsanlar %50’sinden fazlası siyasi aktörlerden, ülkenin geleceğinden umudunu kesmiş’’

Sandığa gitmek istemiyorlar. Bekir, sandığa gitmek istemiyor dediği grup için aynı zamanda sandığa gitseler de bu düzene karşı durmak için gidiyorlar dedi. Önümüzde seçimler için ise ne kadarının sandığa gittiği de belirleyici olacak dedi. Daha özgürlükçü ve birey olmayı savunan partilere oy verecek olduklarının bir gerçek olduğunu da söyledi.

‘‘Önümüzdeki Yıllarda Siyasette Bizi Neler Bekliyor?’’ Erken Seçim Olacak mı?

Ağırdır’a sorulan sorular arasında ‘‘Önümüzdeki yıllarda siyasette bizi neler bekliyor’’ sorusu da var. Ona göre 2020 başlarken siyasi gerilimlerin artacağı zaten belliydi. 2021 yılı için bu gerilimlerin çok daha fazla olacağını söyleyen Genel Müdür, ancak olağan koşullara bakıldığında ben erken seçimin olacağını düşünmüyorum dedi. Ayrıca erken seçimlerin olması için ön koşulların olması gerektiğini de söyledi.

Erken seçim olması için ön koşullar;

İlk olarak iktidarın yönetim sisteminde hakimiyetini kaybetmiş olması gerekiyor. Yanlış ya da doğru yönetmeleri tartışılır ancak devlet denen mekanizmaya hakim olduklarında erken seçim olmaz.

İkinci koşul ise muhalefet öyle güçlenmiştir ki parlamentoda ya da siyaset zemininde iktidarın yönetme kapasitesi daralıyordur. Ancak Ağırdır böyle bir durum da olmadığını bildiriyor.

Üçüncü koşul ise sokaktaki hayatın yönetilmiyor olmasıdır. Burada bazı belirtiler olduğunu söyleyen Ağırdır, pandemiye eşlik eden ekonomik kriz, dış politik gerilimler gibi durumlar var. Ancak muhalefet çok güçlü olmadığından iktidar kendisini erken seçime mecbur hissetmiyor. O nedenle 2021 yılında bu tartışmaların çok daha yoğun olacağı tahmin ediliyor. Ağırdır’ın tahmini ‘‘2023 seçimlerinin normal zamanında olacağını sanmıyorum’’ şeklindeydi.

Türkiye 2023 seçimleri için erken seçime gidebilir diye yorumlayan Genel Müdür, bununla ilgili çeşitli koşulların belirlenmesi gerektiğini de söyledi. Bu koşulların sağlanması durumunda, evet erken seçim söz konusu olabilir. Erken seçim için koşullar sağlandığında, iktidar mecbur kalarak erkken seçime gitmek zorunda kalabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@