Artan vaka sayıları sonrası geçen yıl Kasım ayının sonlarına doğru bir dizi pandemi tedbiri alınmıştı. Okullarda yüz yüze eğitime ara vermek, sokağa çıkış yasakları getirmek ve tiyatroları kapatmak bu tedbirler kapsamında uygulanan yasaklardan bazılarıyd

Artan vaka sayıları sonrası geçen yıl Kasım ayının sonlarına doğru bir dizi pandemi tedbiri alınmıştı. Okullarda yüz yüze eğitime ara vermek, sokağa çıkış yasakları getirmek ve tiyatroları kapatmak bu tedbirler kapsamında uygulanan yasaklardan bazılarıydı. Pandemi tedbirleri kapsamında alınan yasaklardan biri de kafe ve restoranların kapatılmasıydı. Kapatılan kafe ile restoranlarda sadece paket servis ve gel-al uygulamasına geçilmişti. Yasağa uymadığı tespit edilen bazı işletmelere ise ağır cezalar verilmişti. Bugün başlayacak "Yerinde Karar" uygulamasıyla birlikte il hıfzıssıhha kurullarının, vaka sayıları dikkate alınarak kendi bölgelerindeki bazı yasakları esnetebileceği ifade edildi.


Kafe ve restoranların ne zaman açılacak?


Kafe ve restoranların ne zaman açılacağı uzun süredir tartışma konusu olmuştu. Normal şartlar altında bugün yapılacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında kafe ve restoranların açılması konusu görüşülecekti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rize ziyareti nedeniyle bu Kabine toplantısı çarşamba gününe ertelendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığını yapacağı Kabine toplantısında salgının neden olduğu olumsuzluklar ve bazı tedbirlerin esnetilmesi ana gündem maddeleri olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkedeki salgının son seyri konusunda Kabineyi bilgilendirecek. Toplantıda öte yandan ikinci doz aşıların uygulanması ve mutasyon virüsle ilgili gelişmeler de masaya yatırılacak.

Mart ayında bazı esnemeler gelebilir!


Çarşamba günü yapılacak kritik toplantıda vaka sayılarında düşüş yaşanan bazı illerde yasakların gevşetilebileceği ifade edildi. Kafe ve restoranlarda çalışanlar ve işletmeciler de uzun süredir iş yerlerinin ne zaman açılacağına dair sorular soruyordu. Toplantıda düşük vaka sayılarının tespit edildiği bazı illerde kademeli olarak kafe ve restoranların açılabileceği kaydedildi. Riskin azaldığı bölgelerde Mart ayında bazı kafe ve restoranların HES kodu kullanılarak ve sosyal mesafeye uyma zorunluluğu getirilerek açılabileceği ifade edildi. Kafe ve restoranların açılmasıyla ilgili Bilim Kurulu'nun tavsiyelerinin öncelikli olarak dikkate alınacağı bildirildi. Öte yandan mart ayında sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili de bazı esnemelerin mümkün olabileceği kaydedildi.