Çavuşoğlu: S-400 işinin bittiğini söyledik!

NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) Dışişleri Bakanları Toplantısı için Belçika'nın başkenti Brüksel'e giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ile görüşmede bulundu. Çavuşoğlu, bugün de ABD (Amerika Birleşi

Güncel 24.03.2021 - 15:59 04.05.2021 - 04:20 İlan35
NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) Dışişleri Bakanları Toplantısı için Belçika'nın başkenti Brüksel'e giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ile görüşmede bulundu. Çavuşoğlu, bugün de ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü. İki bakan arasında ilk defa yüz yüze görüşme gerçekleştirildi.

"Beklentilerimizi ilettik"


ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından PKK/PYD terör örgütüne sağlanan destek, FETÖ'nün söz konusu ülkedeki varlığı ve S-400 meselesinin iki ülke arasındaki ilişkileri kötü etkilediğini ifade eden Çavuşoğlu, söz konusu meselelere ilişkin beklentilerin Blinken ile heyetine yeniden bildirildiğini söyledi.

"Artık bitti"


Çavuşoğlu, Türkiye tarafından S-400'lerin satın alındığının ve söz konusu işin bittiğinin tekrar söylendiğini belirterek, önceki dönemde ABD'den (Amerika Birleşik Devletleri) hava savunma sistemleri dâhil olmak üzere gerekli savunma sanayi ürünlerinin satın alınamadığının anımsatıldığını dile getirdi. İhtiyaçların ABD (Amerika Birleşik Devletleri) gibi müttefiklerden karşılanması konusunda Türkiye'nin pozitif bir tavır sergilediğini aktaran Çavuşoğlu, fikir ayrılıklarına neden olan meselelerin birlikte değerlendirilmesi konusunda mutabık kaldıklarını ifade etti.

"Yeni bir toplantı düzenlenecek"


Çavuşoğlu, bugün yapılan görüşmenin kısa olduğunu belirterek, ilerleyen dönemde Türkiye'de veya ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) daha büyük bir toplantı düzenlenmesi hususunda anlaşma sağladıklarını ifade etti. Koronavirüs nedeniyle gerekli koşulların oluşmasının şart olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, söz konusu toplantı için hazırlık yapılacağını söyledi.


"Teknik çalışma grubuna sıcak bakmıyorlar"


Çavuşoğlu, ABD'ye (Amerika Birleşik Devletleri) önceden teknik çalışma grubunun kurulmasına yönelik bir teklifte bulunulduğunu kaydederek, Trump yönetiminin bunu istemediğini, Biden yönetimi tarafından da aynı şekilde NATO'nun (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) yer alacağı bir teknik çalışma grubuna sıcak bakılmadığını dile getirdi.

"Yol haritası belirlenmeli"


Türkiye'ye yönelik yaptırımların nasıl üstesinden gelineceği ve ilerleyen sürece yönelik kritik meselelerde hangi hamlelerde bulunulacağı konusunda değerlendirme yapılabileceğini kaydeden Çavuşoğlu, bir yol haritasının belirlenmesi gerektiğini söyledi.

"PKK'nın saldırılarına dikkat çekildi"


Çavuşoğlu, görüşme sırasında Suriye meselesinin de değerlendirildiğini belirterek, Barış Pınarı Harekatı’nın ardından ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ile yapılan ortak açıklamanın ve Münbiç yol haritasının uygulanmadığının anımsatıldığını söyledi. Söz konusu açıklamada sonra Mike Pompeo ile Mike Pence'in Türkiye'ye geldiğine işaret eden Çavuşoğlu, söz konusu bölgelerde PKK terör örgütü tarafından düzenlenen saldırıların arttığına dikkat çekildiğini ifade etti.

"Siyasi çözüm değerlendirildi"


Çavuşoğlu, insani kriz dâhil olmak üzere Suriye'de siyasi çözümün de bütün ana hatlarıyla değerlendirildiğini belirterek, Irak'ın istikrarının da Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi. Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne destek verilmesi hususunda NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) ile birlikte yapılabileceklerin görüşüldüğünü aktaran Çavuşoğlu, diğer bölgesel meselelerin yanı sıra Afganistan meselesinin de ayrıntılı bir şekilde görüşüldüğünü dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@